17.06.2022
Изложба, посветена на 140 години от рождението на Николай Вранчев
Регионална библиотека откри изложба посветена на 140 години от рождението на Николай Вранчев и 18 юни – Празник на обединения град Смолян.
В 12 табла са подредени биографични бележки, снимки, документи и книги, които представят живота и творческата дейност на патрона на библиотеката.
Експозицията е дело на отдел „Справочно-библиографски и Краезнание” и за изготвянето й са използвани материали, съхраняващи се в Държавен архив – Смолян, Фонд 504К оп. 1, книгите от библиотеките „Ралица“ и „Забава и поука“, личното творчество на Вранчев, притежание на Регионална библиотека. Текстовете са заимствани от публикации на Станислав Сивриев, Никола Примовски, Христо Гиневски и Ангел Добриков.
Зав. отдел „Справочно-библиографски и Краезнание” Дарина Славова запозна присъстващите гости и библиотекари с важни моменти от биографията на бележития родопчанин, а директорът Светлана Хаджиева предаде сърдечните благодарности на родственици на Вранчев за почитта, оказана с организирането на настоящата изложба.
Подредена във фоайето на Регионална библиотека, изложбата може да бъде разгледана до 7 юли 2022 г.
Николай Вранчев Хаджичонев е роден е на 20 ян. 1882 г. в Устово в семейството на Вранчо Хаджичонев. Наследник е на родолюбивия и ученолюбив Хаджичоневски род. Животът тласка талантливият младеж по пътя на науката и литературата. През 1903 г. е приет в Софийския университет, Историко-филологически факултет, продължава образованието си в Лайпциг и Дрезден (Германия). Така получава възможността да опознае европейската и световна култура. Най-голямото и значимо литературно дело на Николай Вранчев е издаваната от него библиотека „Ралица“. Поредицата, излизала почти четири десетилетия, надхвърля 50 заглавия, преведени от седем езика и завършва с цялостен превод на „Илиада“ и „Одисея“. Те са връх в преводаческата му дейност и са оценени високо от литературната критика. Библиотека „Ралица“ е предназначена за учащите се от гимназиалния курс, като ги запознава с най-хубавото и най-ценното от световната и наша класика. Сред личното творчество на Вранчев са книгите „По висините на Орфея: пътни бележки и впечатления от Средните Родопи“ и „По висините на Родопа: пътешествия–художествени“. Емоционален израз на привързаността му към родния край е отпечатаната през 1936 г. книга „У дома: писма от Средна Родопа“, а обиколката му в Гърция през Великденските празници на 1940–а ражда пътните картини „Там, где лимоните цъфтят“. По инициатива на Българското народонаучно дружество е издадена книгата „Българите мохамедани“.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |