14.12.2022
ИЗЛОЖБА „80 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА СТЕФАН ДАНАИЛОВ”
Отдел „Изкуство” при Регионална библиотека „Николай Вранчев” – Смолян, подреди разнообразна информационна изложба с множество библиотечни материали на книжни и електронни носители от фонда на отдела (периодични издания, книги, справочници, видеокасети и DVD), разкриващи живота и творчеството на именития наш актьор, преподавател и общественик Стефан Данаилов.
Стефан Ламбов Данаилов е роден на 9 декември 1942 г. в София. Наричан е „Ламбо”, „Мастъра”, „Бате Серго”, „Майор Деянов”, „Българският Ален Делон”. Той е емблематичен български актьор с над 150 роли в киното, театъра, телевизията и е носител на високите звания за изкуство и култура – „Заслужил” и „Народен артист на НРБ”.
Данаилов е дългогодишен преподавател – професор по актьорско майсторство в НАТФИЗ и политик от БСП, като в периода 2005 – 2009 г. е министър на културата.
Още като дете участва в игралния филм „Следите остават“ (1956). Докато е в казармата, смята да запише „история”, но актьорът Иван Кондов, който тогава е съпруг на сестра му, го съветва да кандидатства във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ – София. През 1963 г. е приет в класа по актьорско майсторство на проф. Стефан Сърчаджиев, а след неговата кончина, Стефан Данаилов учи при Методи Андонов и проф. Анастас Михайлов. Завършва през 1967 г. и започва работа в Пловдивския театър „Н. О. Масалитинов“(1967 – 1968 г.)
Първите му роли в киното са във филмите:
„Инспекторът и нощта”, „Понеделник сутрин“, „Морето“ и „С дъх на бадеми“. Популярността идва след участието в ролята на Иван Загубански от филма „Първият куриер“. Когато обаче на телевизионния екран се появяват сериите от филма „На всеки километър“ (1969) и Стефан Данаилов в образа на майор Деянов – публиката на няколко поколения го харесва и запомня. Знакови са неговите роли и в редица други филми: „Князът“, ”Черните ангели“, „Иван Кондарев”, „Дами канят”, „Маневри на петия етаж”, „От нищо нещо”, „Борис I” и др.
Големият български актьор си отиде от този свят на 27 ноември 2019 г., ала остана в пантеона на българското театрално и филмово изкуство.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |