• Меню
  • Начало
  • За библиотеката
    • История
    • Документи
    • Структура
    • Програми и проекти
    • Профил на купувача
    • Контакти
    • Работно време
  • За потребителите
    • Правилник за обслужване
    • Услуги
    • Нови книги
    • Библиографска информация
    • Комплектуваме заедно
    • Дигитална библиотека
    • Текуща периодика
    • Дарители
  • Виртуален методически кабинет
    • Библиотеките в региона
    • Квалификационни събития
    • Методически материали
    • Често задавани въпроси
    • Добри практики от родопските библиотеки
    • Банка – презентации
  • Новини

Април - Архив

Януари | Февруари | Март | Април | Май | Юни | Юли | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември


01.04.2022

190 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА АНТОН МИТОВ

  Антон Стефанов Митов e изтъкнат български художник – живописец и график, публицист, изкуствовед, преподавател и професор в Художествената академия.
  Роден е на 1 април 1862 г. в Стара Загора.
   В края на 1880 г. заминава за Италия, където е приет в Академията за изящни изкуства във Флоренция. Там учи при проф. Джузепе Чаранфи и през 1885 г. се дипломира. Завръща се в България и преподава рисуване в гимназиите на Стара Загора, Пловдив, Варна и София.
  Антон Митов е общественик – радетел за изкуство и култура, а наследството, което оставя е внушително. Той е автор на първия труд по „История на изкуството” на български език и основател и редактор на първото българско периодично издание за изкуство (сп. „Изкуство“, 1895 г.).
  През 1896 г. с Иван Мърквичка и Борис Шатц, създават Държавното рисувално училище, прераснало през 1921 г. в Художествена Академия, чиито директор е в периодите 1912-1918г. и 1924-1927 г.
  Антон Митов участва в изографисването на Централния Православен храм „Свети Александър Невски“ в столицата и е автор на мозайката под камбанарията с образа на светеца и икони. Страстен любител на театъра, той е дизайнер и на първите театрални костюми у нас.
   Митов пише и публикува обширни художествено – полемични статии в периодичния печат, дописен член е на БАН и носител на "Златен медал за наука и изкуство".
   Антон Митов участва в редица художествени изложби у нас и чужбина. Негови платна се съхраняват в НХГ и галериите на София и Пловдив, както в частни колекции извън България.
   Някои от най-емблематичните негови картини са: "Пазар на грозде в Евксиноград край Варна" (1894, НХГ) ; "Варненско море" (1895, НХГ) ; "Портрет на жената на художника" (1898) ; "Златар на софийски пазар" (1898) ; "Група селянки на пазар в София" (1903, НХГ) ; "Софийски пазар" (1907) ; "Пазар на зеленчуци и грънци в София" (1907) ; "Портрет на художника Иван Мърквичка" (1908, НХГ) ;"Автопортрет" (1921, НХГ) и др.
   Житейският път на Антон Митов приключва на 20 август 1930 г. в София.
   По повод 190 годишнината от рождението на изтъкнатия творец, в отдел „Изкуство” при Регионална библиотека „Николай Вранчев” – Смолян е подредена изложба, в която са включени албуми, книги, репродукции, цветни листови графики и статии, с които разполага регионалния културен институт.
  Изложбата може да бъде разгледана от посетителите на библиотеката до края на месец април.
  

13.04.2021

Ученици се запознаха с факти, свързани с историята на гр. Смолян

  Клуб по история и краезнание „Обичам България“ с ръководител Цеца Делева при ППМГ „Васил Левски“ подновиха посещенията си в Регионална библиотека - Смолян след премахването на ограниченията, наложени във връзка с Ковид-19. Те пожелаха да се запознаят с част от историята на гр. Смолян, свързана с неговото заселване и създаване, неговото име в миналото и днес, създаването на Смолянски окръг през 1959 г. и окрупняването му чрез обединението на трите селища Смолян, Райково и Устово през 1960 г.
   Дарина Славова, библиотекар-експерт в отдел „Справочно-библиографски и краезнание“, представи през тях най-старите издания, свързани с темата – „Смолен и околията в своето близко и далечно минало“, кн. I, отпечатък от в. „Красногор“ – Смолен, 1937-1939 г. и „Смолян. Минало и настояще“ издадена през 1944 г. И двете книги са написани от Петър Маринов – изтъкнат изследовател и популяризатор на историята, фолклора, бита и обичаите на среднородопските българи. По-нови издания по темата от същия автор са „Смолян и околията в своето близко и далечно минало“, второ допълнено издание от 2009 г. и „Смолян в миналото. Спомени, впечатления, преживелици“ от 2010 г.
  За това, как е създаден Смолянски кръг и обединението на града 1958-1960 г., на учениците бяха представени спомените на изтъкнатите ръководители и общественици, които са били част от събитията по нова време: Тодор Кавгазов – „Неспокоен живот“, Тодор Гугински - „Моята автобиография“ и Величко Караджов - „В живота и мечтите ни“. Бяха споменати и летописците на Райково – Щильон и Георги Казаливи, и на Устово – Стою Шишков и Христо Гиневски. Учениците с интерес разгледаха снимки, събрани в албуми, които представят миналото и настоящето на областния град.
   Участниците в клуба разгледаха и подредената в Каталожния хол на библиотеката изложба, свързана с 300 г. от рождението на Паисий Хилендарски (1722-1773 г.) и 260 г. от написването на „История славянобългарска“ (1762 г.).
  

14.04.2022

Седмица на кодирането 2022

  Завършиха ежегодните мероприятия свързани с Европейската седмица на кодирането All Digital Weeks 2022 на Регионална библиотека. Седмицата на кодирането на ЕС е инициатива, която има за цел да включи всички в дейности по кодиране и цифрова грамотност по забавен и ангажиращ начин.
   Изучаването на кодиране ни помага да осмислим бързо променящия се свят около нас. В седмицата на кодирането се вдъхновява развитието на уменията за кодиране и изчислително мислене, за изследване на нови идеи и иновации за бъдещето.
   IT специалиста на РБ инж. Галина Жукова запозна децата от с. Търън, ОУ "Стою Шишков" от 1, 2 и 4 клас, децата от с. Могилица и децата от 3 и 4 клас на ОУ "П. Яворов" с. Гьоврен с роботчето Финч. Заедно те се забавляваха и сами програмираха робота. Заниманията бяха увлекателни и за много от децата свършиха неочаквано бързо. Роботът Финч предизвика техните умения и тяхното творческо мислене.

       

15.04.2021

570 години от рождението на Леонардо да Винчи

  На 15 април се навършват 570 години от рождението на Леонардо Да Винчи - човекът символ на Ренесанса
  По повод тази годишнина, отдел „Изкуство” при Регионална библиотека „Н. Вранчев” – Смолян представя изложба с библиотечни материали от фонда си – албуми, книги, справочници, периодични издания, статии, цветни листови графики и репродукции, проследяващи живота и творчеството на гения.
  Читателите и гостите на библиотеката могат да разгледат изложбата до края на месец април и получат по-подробна информация за твореца на място в отдел „Изкуство”.
  Леонардо ди Пиеро да Винчи е италиански, скулптор и художник, архитект, изобретател, музикант, анатом, човек на науката, гений от епохата на Ренесанса. Творчеството му в областта на изкуството е значително и включва уникални изображения, най-известните от които са: „Тайната вечеря“,създадена в столовата на манастира ”Санта Мария деле Грацие” в Милано; „Мадоната на скалите”, “Кръщението Христово” и легендарното платно „Мона Лиза”, което е повод за много написани книги и научни трудове.
   Роден е преди 570 години на 15 април през 1452 г. в италианския град Винчи, тогава владение на Флоренция. Учи при известния флорентински живописец Андреа дел Верокио (1436 – 1488) и там се оформят интересите му по архитектура, анатомия, математика. Следват т. нар. периоди във Флоренция, Рим, Милано, където живее приблизително 20 години. По покана на френския крал – Франсоа I, последните години от живота си Леонардо да Винчи пребивава и твори във Франция.
  Наред с картините и стенописите, италианският гений оставя и мащабно количество дневници, бележки, скици и рисунки, които отразяват неговия широк спектър от познания, идеи и планове. Една от забележителните поредици от скици е “Витрувиански човек”, които показват, че е бил и перфектно запознат с анатомията.
   Той създава идейни прототипи на машини, които ще бъдат изобретени векове по-късно. Изследва и самата аеродинамика в “Код за полета на птици” - кодекс, който се съхранява в Кралската библиотека в Торино, съдържащ описанията на полета на птиците и технологията на летящите машини. Освен това, Леонардо проектира архитектурни съоръжения и дори музикални инструменти – сребърна лира с форма на конска глава, подарък за миланския херцог Лудовико Моро.
  Във Франция на 2 май 1519 г. приключва и житейския път на художника. Гробът му е в параклиса „Сен Юбер“ на кралския замък Амбоаз.
   За Леонардо Да Винчи има редица статии, книги, изследвания, документални и игрални филми, които описват таланта и личността му. Неговите идеи са революционни за времето си, а творчеството му е загадка, която подхранва нови интерпретации.

21.04.2021

Ученици четоха и преписваха „История славянобългарска“

  В дните от 2 до 21 април Регионална библиотека отново инициира провеждане на Маратон на четенето в град Смолян. Организиращата се за седемнадесета поредна година национална инициатива, цели да стимулира подрастващите българи в търсене на нови знания в писаното слово и утвърди значението на книгата.
  След проявите през последните две години, които приоритетно се провеждаха онлайн, тазгодишният Маратон на четенето се състоя на място в Регионална библиотека и премина при засилен интерес от страна на четящите млади хора на Смолян.
  В отделите на библиотеката се проведоха тематични четения с ученици от 1 до 12 клас, а в детски градини от града библиотекари се срещнаха с бъдещото грамотно поколение.
  Тазгодишният Маратон на четенето в отдел „Заемна за възрастни” на библиотеката бе посветен на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски и 260 г. от написването на „История Славянобългарска”. В инициативата се включиха ученици от две смолянски училища – ПГТТ „Христо Ботев” и СПГТС „Никола Й. Вапцаров”.
  Петя Тодорова – зав. отдел, посрещна младежите с кратко представяне на биографични данни за живота на първия български възрожденец и значението на неговото епохално дело за пробуждане националното самосъзнание на българите в онези безпросветни и тъмни времена. Тя обърна внимание върху завета на великият атонски монах: „Преписвайте тази историйца и платете, нека ви я препишат, които умеят да я пишат… И пазете я да не се погуби!”, с което подкани средношколците да дадат своя принос и сами направят кратък препис на части от ценния ръкопис. Докато едни преписваха, други четоха верижно „История Славянобългарска”, а после изслушаха въздействащия аудио запис на професионален актьор върху части от творбата.
  Завършек на срещите бе поставен с разглеждане на подредената в каталожния хол изложба от библиотечни материали, включваща исторически анализи, биографични книги, художествени романи, вдъхновени от делото и живота на Паисий Хилендарски. Сред тях младежите видяха притежавания от библиотеката екземпляр на първото печатно издание на „История Славянобългарска” – преписът на Христаки Павлович „Царственик на История Болгарская”, отпечатан през 1844 г. в двухиляден тираж.
  

       

21.04.2021

Над 260 деца участваха в Маратона на четенето в Детски отдел

   Традиционно и тази година най-много участници, изявили желание за включване в Маратона на четенето, бяха децата от училища и детски градини – общо 266. В рамките на три седмици, отделът бе посетен от деца от 1 до 6 клас, които четоха любими произведения, запознаха се с нови автори, говориха си за книгите и значението им, гледаха презентации за бележити писатели и творци, пяха и се забавляваха. Три са училищата, които взеха участие в тазгодишната инициатива - СУ "Отец Паисий", ОУ "Иван Вазов" и СУ "Св.св. Кирил и Методий".
  В четири детски градини от града - ”Родопчанче”, „Слънце”, „Буратино” и „Синчец” библиотекари и доброволци от клуб „Приятели на Детски отдел” четоха приказки и стихчета от български и чужди автори, разговаряха с децата за любимите им приказни герои и им показаха „Пътуващото сандъче”- мобилната детска библиотека.
  Така настоящето и бъдещо грамотно поколение на града се приобщава към инициативата на четящите смолянчани и дава надежда за провеждането й занапред.

21.04.2021

С четене на откъси от преводи отбелязахме 140 г. от рождението на патрона на библиотеката

  С четене на откъси от класически творби, чийто превод са дело на Николай Вранчев, Регионална библиотека отбеляза 140 години от рождението на патрона на библиотеката и се включи в националната инициатива Маратон на четенето.
  Библиотекари от отдел „Справочно-библиографски и Краезнание” поставиха към средношколците от града предварителна задача по избор на класическо произведение, което да бъде прочетено на място в библиотеката.
  Ученици от три училища в региона – ППМГ „Васил Левски”, ПГИ „Карл Маркс” и СУ„Св.Св. Кирил и Методий” с. Върбина изявиха желание за участие в Маратона и се включиха в четенията с откъси от „Илиада” на Омир, „Дон Кихот” на Сервантес „Едип цар” на Софокъл, стихове на Петрарка, Хайне и др.
  Библиотечните специалисти от отдела бяха подготвили кратки откъси с размисли на самия Вранчев за произведенията и самооценка за постигнатия от него превод, както и презентация за биографията на видния родоповед, писател, общественик и преводач.
  С тази проява се цели отдаване още веднъж почит към паметта на Николай Вранчев и възпитание на младежите в любов към четенето.

       

21.04.2021

Седмица на детската книга и изкуства за деца

   С поредица от събития от 18 до 21 април „Детски отдел” на библиотеката отбеляза Седмицата на детската книга и изкуства за деца.
  Старт бе даден с посещение на учениците от 2 „б” клас на СУ ”Св. св. Кирил и Методий”, чието гостуване бе свързано със 750-годишнината от рождението на Леонардо да Винчи. Библиотекарят Елена Дурева направи представяне за живота и изобретенията на знаменития италиански архитект, изобретател, инженер, скулптор и художник от епохата на Ренесанса и показа на любопитните второкласници детски книжки с информация за гения, както и новите попълнения от луксозни енциклопедии във фонда на отдела.
  В същия ден пред учениците от 2„в” клас на същото училище, библиотекарят Емилия Коджебашева представи презентацията „Възкресение Христово” и запозна децата с притежаваните от библиотеката книжки, свързани с библейски истории и личности.
  В обявената от „Детски отдел” инициатива „Аз съм библиотекар” се включиха три петокласнички от СУ „Отец Паисий” - Надежда Янева, Петя Ангелова и Бианка Маслева. Трите доброволки членуват в клуб „Приятели на Детски отдел” и отдавна мечтаят да научат повече от „кухнята” на библиотеката. Под вещото ръководство на библиотекарите от отдела, момичетата се обучаваха как да обслужват читатели в електронна база данни, как да обработват и сигнират книгите, научиха начините за подреждане на художествена и отраслева литература.
  Ето какво сподели Петя Ангелова ”Никога не съм си мислила, че работата в библиотеката е толкова много, не знаех, че ако едно дете дойде и разбърка книгите, вие се грижите отново и отново да оправите бъркотията. Децата трябва да се научат да уважават повече труда на библиотекарите, защото те не знаят, колко много неща вършите!”.
  Логичен завършек на Седмицата на детската книга бе гостуването на детския автор Невена Делчева и представяне на книгата й „Учениците на г-ца Цвета”. Пред трети и четвърти клас от СУ „Отец Паисий” и гости на библиотеката, младата авторка сподели за заниманията си с деца със специални потребности и как грижата й към тях я е подтикнала да напише с много любов първата си детска книжка.
  

Онлайн услуги

Previous Next
Електронен каталог

Електронен каталог

Намерете книгата, която търсите при нас само с няколко клика.

Какво дължа

Проверка "Какво дължа"

Вижте какви книги имате за връщане и до кога е крайния срок.

Библиографска информация

Виртуална справочна служба

Заявете вида на Вашата виртуална справочна услуга.

Виртуални изложби

Виртуални изложби

Представяне на различни бележити дати и събития.

Видео ревюта на издания

Видео канал

Видео материали за книги, автори, събития и мнения на читатели.

Електронна библиотека

Електронна библиотека „Творците на Родопа”

Библиотека на автори, творили и живяли в Родопа планина.

ДЕТСКИ ОТДЕЛ

Посетете нашата страница

ОТДЕЛ КРАЕЗНАНИЕ

Посетете нашата страница

Културен календар
  • Културен календар - Архив

Годишен културен календар

Комплектуваме заедно!

Помогнете за развитието на библиотечния ни фонд.

Изпратете ни вашите предложения сега

Читателите за библиотеката и нейните услуги

Попълнете нашата анкета

Бързи връзки

Електронен каталог Нови книги Работно време Контакти

Полезни връзки

  • Министерство на културата
  • ББИА
  • Фондация Глобални библиотеки
  • Област Смолян
  • Община Смолян
  • Смолян днес
  • Радио Фокус
  • Новините от Смолян
Print Email

Адрес:
ул. "Дичо Петров" 7
гр. Смолян 4700
Тел: +359 301 6 25 24
E-mail: librarysm@abv.bg

Споделети ни в социалните мрежи

Този сайт се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България” в рамките на конкурс „Библиотеката – активен участник в обществения живот” в изпълнение на договор РД11-00-115/24.06. 2016 г. с Министерство на културата.

  • © 2016, All rights reserved | Design by: VB Design Studio