Април - Архив
Януари | Февруари | Март | Април | Май | Юни | Юли | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември
02.04.2024
Класиране
Конкурс за къс разказ и стихотворение “Гората е живот и споделена отговорност”
Категория „Разказ” 12-14 години:
1-во място - Рая Кужева – гр. Златоград –„Магията на родопската гора”
2-ро място - Ася Белева – гр. Златоград - „Гората е живот и споделена отговорност”
3- то място – не се присъжда
Категория "Стихотворение" 12-14 години
1-во място - Марин Уйчев – с. Средногорци – „Родопа планина”
2-ро място - Лорета Бочукова – гр. Девин - „Разходка в гората”
3- то място - Валерия Белева – гр. Златоград - „Гората”
Категория "Разказ" 15-19 години
1-во място – не се присъжда
2-ро място - Силвия Димитрова – гр. Смолян - „Прозрение”
3- то място - Десислава Кехайова – гр. Рудозем - „Красотата на Родопа планина”
Категория "Стихотворение" 15-19 години
1-во място – Борислава Касачкова – гр. Смолян – „Гората”
2-ро място - Камелия Йотова – гр. Чепеларе - „Гората е живот”
2-ро място - Пламена Йорданова – гр. Златоград – „Родопа планина”
3- то място - Деница Панжилова – гр. Смолян - „В гората”
Категория "Разказ" над 20 години
1-во място - Галина Мерджанова – гр. Смолян - „Ела - живот в зелено”
2-ро място – Кристиян Джанаваров – гр. Смолян – „От Берлин до Смолян и обратно”
Категория "Стихотворение" над 20 години
1-во място – Надежда Митова – гр. Смолян - „Гората е живот и споделена отговорност”
2-ро място - Валентина Велкова – гр. Смолян - „Аз, гората!”
3- то място - Красимир Плявов – гр. Доспат - „Дъбрашката гора”
Специална награда на ЮДЦП – Смолян
Десислава Капсъзова - с. Бурево, Неделино – стихотворението „Родопа”
Специална награда на Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Мария Цонева – гр. Чепеларе – стихотворение „Гората е живот и споделена отговорност”
Тържествена церемония по награждаване на победителите в конкурса и връчване призовете „Лесовъд на годината“ за 2023г. и „За цялостен лесовъдски принос“ за 2023г. за регион Смолян ще
се състои на 05 април 2024 г. от 14:00 ч. в Регионална библиотека „Николай Вранчев”- Смолян.
За информация: тел: 0301/62524
05.04.2024
Награждаване конкурс
По повод Седмицата на гората на 05 април 2024 г. в Регионална библиотека се състоя церемония по награждаване участниците в конкурс за стихотворение и къс разказ „Гората е живот и споделена отговорност“ и връчване призовете „Лесовъд на годината за област Смолян” и „За цялостен лесовъдски принос”.
Официални гости на събитието бяха заместник-областният управител на Смолян Боян Симеонов, секретарят на Община Смолян Момчил Никол, председателят на Управителния съвет на Южноцентрално държавно предприятие – Смолян Николина Чолакова, Милка Матева - директор на РБ „Н. Вранчев“, инж. Елин Лилов- председател на Регионалния съвет на лесовъдите в област Смолян.
Тържественото събитие бе открито от директорът на Регионална библиотека г-жа Матева с думите: „Добре дошли в храма на знанието и книгата ! Особено ми е приятно, че днес двете институции – Регионална библиотека и ЮЦДП сме заедно като партньори, за да отчетем резултатите от обща инициатива. Искам да благодаря на всички участници, включили се в конкурса, което показва вашата съпричастност към каузата по опазване на горите – нашето национално богатство и белите дробове на природата.Тя е кауза и отговорност на цялото общество”.
Kъм присъстващите се обърна и председателят на Управителния съвет на Южноцентрално държавно предприятие г-жа Чолакова: “В тази седмица проявите ни са насочени най-вече към младите хора, за да им покажем нашата работа, свързана с опазването на гората и горските обитатели, да запалим в тях любовта към гората, която е нашето богатство и която поддържа живота на земята. Искам да поздравя учителите на тези прекрасни млади хора, за професионализма и всеотдайността, с която поощряват чувството на отговорност към опазването на природата и любовта към българската гора! Поздравявам и тазгодишните носители на призовете лесовъд на годината и за цялостен лесовъдски принос!”
Приветствие към гостите на събитието отправи и Момчил Николов-секретар на Община Смолян. „ Пролетта дойде и с нетърпение очакваме гората да покаже всички нюанси на
зеленото, в която ще се оцвети, но рядко си даваме сметка колко е крехка тази красота. Сигурен съм, че с общи усилия и привличането на младите хора, ще успеем да съхраним българската гора“.
Конкурсът „Гората е живот и споделена отговорност“ е съвместна инициатива на Южноцентрално държавно предпиятие -Смолян и РБ„Н. Вранчев”, която се организира по повод честването на „Седмицата на гората“ през 2024г.
За участие в конкурса бяха изпратени 29 творби, разпределени в три възрастови групи: 12-14 години; 15-19 години; над 20 години. Те бяха оценени от компетентно жури в състав: Йорданка Дюлгерова и Анита Каменова - преподаватели по български език в ОУ „Юрий Гагарин” и инж. Асен Карабов -зам.-директор на ЮЦДП-Смолян, лесоинженер, носител на званието „Лесовъд на годината за 2022г. за област Смолян”.
Мотивите за избор на жури бе силната ангажираност към темата за опазване на гората и околната среда и провеждане на инициативи с детска аудитория.
Г-жа Матева и г-жа Чолакова връчиха наградите на отличените
участници в конкурса, както и двете специални награди -на ЮЦДП и РБ „Н.Вранчев”.Техните имена може да видите тук:
На тържеството бяха наградени и носителите на приза „Лесовъд на годината“ за 2023г. и за „Цялостен лесовъдски принос“ за 2023г. Наградите връчи инж. Елин Лилов -председател на Регионалния съвет на Съюза на лесовъдите за област Смолян. За носител на приза „Лесовъд на годината“ за 2023г., лесовъдската колегия в област Смолян излъчи инж. Здравко Бакалов, директор на Южноцентрално държавно предприятие, който стана носител на приза и на национално ниво. Подгласници на приза „Лесовъд на годината“ за 2023г. са инж. Бисер Сираков и инж. Соня
Евтимова.„За цялостен лесовъдски принос“ за 2023г. се награждава инж. Здравко Караджов. За подгласник на този приз бе отличена инж. Йорданка Кацарова, която с много вълнение благодари за оказаната чест и сподели мотивите, които са я ръководили в дългогодишната й работа.
По случай седмицата на гората бе връчено и още едно отличие– за принос в опазването на дивеча на територията на общините Девин, Доспат и Борино.
Наградата получи Веско Георджиев, мл. полицейски инспектор, служба КОС при Районно управление на полицията в Девин, ОД на МВР-Смолян. Наградата бе връчена от председателят на Управителния съвет на Южноцентрално държавно
предприятие Николина Чолакова.
Всички участници в конкурса на ЮЦДП -Смолян и РБ „Николай Вранчев“ получиха грамоти за участие. На отличените, които нямаха възможност да присъстват на тържеството, наградите и грамотите ще бъдат изпратени.
11.04.2024
Международен ден на авиацията и космонавтиката
По случай 12 април – Международен ден на авиацията и космонавтиката, Регионална библиотека организира представяне на историята на космонавтиката пред ученическа аудитория.
В ОУ „Юрий Гагарин” – Смолян гостува зав. "Детски отдел" Емилия Коджебашева. Тя направи кратка ретроспекция на развитието на космонавтиката като наблегна върху първите опити за
летене на хората, посочи изобретатели дръзнали да провидят в бъдещето с летящите си машини, разказа за пионерите в космонавтиката и какъв е приносът на българските учени за развитието й.
Учениците от своя страна я поканиха да присъства на откриването на изложбата им от рисунки и макети на тема „Космос”.
Втората проява по повод 12 април бе гостуването в Регионална библиотека на ученици от ОУ „Петко Р. Славейков” с. Средногорци.
Те също научиха какво е мотивирало човечеството в откриване тайните на небето и космоса, кои са хората дали тласък в развитието на космонавтиката и записали имената си в историята й.
В отдел „Читалня” учениците разгледаха подготвените информационни табла за първия полетял в космоса човек и нашите, български космонавти. С интерес разлистиха списания, албуми, художествена и
специализирана литература по темата.
Опознавателната им обиколка продължи в отдели „Заемна за възрастни”, „Изкуство” и „Краезнание”, където библиотекари ги запознаха със спецификата на предлаганите библиотечните
ресурси и услуги, както и с дейностите насочени към ученическа публика
15.04.2024
180 години от рождението на Данаил Костов
Oтдел „Краезнание” към Регионална библиотека – Смолян бе домакин на съвместна проява с клуб „Млади възрожденци” при ППМГ „Васил Левски” с ръководител г-жа Цеца Делева и Общински комитет „Васил Левски” с председател Таня Марева. Събитието бе посветено на отбелязване 180 години от рождението на Данаил Костов - родопски възрожденец, борец срещу гърцизма, роден в Райково през 1844 г.
На проявата присъстваха представители на други два клуба „Млади възрожденци" в Смолян - при ОУ „Проф. д-р Асен Златаров” и ОУ „Стою Шишков”, както и гости от Държавен архив – Смолян, Регионален исторически музей „Стою Шишков”, Регионално управление на образованието – Смолян, Общински съвет - Смолян, ученици, историци и краеведи.
Зав. отдел „Краезнание” Дарина Славова откри съвместната проява като въведе присъстващите в епохата, в която e живял Данаил Костов с думи на историка доц. д-р Христо Гиневски от неговата книга „Родопското възраждане”: „Бурните възрожденски процеси не подминават и българското население в Средните Родопи – те са неделима част от великото и могъщо пробуждане на нашия народ, носят неговия дух и съдържание, неговите цели и стремежи…..”
Презентация, представяща живота и делото на родолюбеца, просветния деятел и борец срещу домогванията на елинизма в Ахъчлеби (Смолянско), бе представена от членовете на клуб „Млади възрожденци” при ППМГ „Васил Левски”. Информацията в нея е подбрана от притежавани в отдел „Краезнание” и Държавен архив – Смолян материали за Данаил Костов, неговото семейство и времето, в което живее. Включените откъси от книги, публикации и снимков материал показват в пълнота живота на възрожденеца и заслугата му за повдигане националното самосъзнание на родопчани. Знакови са думите на друг виден местен родолюбец, изследовател, етнограф и фолклорист Стою Шишков, който казва за него:
“Данаил Костов е типичната завършена фигура на възрожденеца-родопчанин. Ползвайки се от опита на апостолското начало, расъл в среда на райковско бойко и благородно българско семейство, позовавайки се от общата пробуда на народната низина, опирайки се на своите безспорни социални добродетели и качества, той показа себе си с облика на възрожденец-просветител, на възрожденец с духовно начало, на възрожденец-революционер, патриот и българин.”
Г-жа Таня Марева, председател на Общински комитет „Васил Левски”, се обърна към домакините и присъстващите клубове „Млади възрожденци” с благодарност за съвместната инициатива и пожелание любовта
към родното да се изяви в нови изследователски търсения. Тя подари на трите клуба специално изработени табели с имената им, европейски карти и рекламни материали на информационен център
„Европа директно” Смолян.
18.04.2024
Среща с Мира Добрева
Тв водещ и журналист Мира Добрева очарова, изненада, просълзи смолянската публика. Представянето на първия й роман „Светулки зад решетките” в Регионална библиотека – Смолян бе среща на емоции,
читателски питания, много недоизречени въпроси, много автографи и усмивки. Всеки присъстващ бе докоснат от умението на авторката („Не, писател!” – уточнение на Мира Добрева) да представи по един непринуден и т
опъл начин толкова сериозна и тежка тема като алкохолната зависимост.
“Романът „Светулки зад решетките” разглежда съдбите на две жени, чийто живот е белязан от поглъщаща ума и тялото алкохолна зависимост. Без остатък и пределно болезнено книгата назовава упадъка на
ценностите, духовната празнота и вледеняващото отчуждение, които пристрастяването предизвиква.” Това е роман от който боли, физически, и разравя душата, оставяща я да търси отговори.
 Както в журналистическата си работа, така и с първия си роман Мира Добрева успя да „осветли” тема бич за нашето съвремие, без да се страхува да използва до болка откровен език, без да изкривява
факти и предава действителни събития. ;
Както сподели авторката, романът е писан в продължение на две години и половина, през които е събран солиден научен и художествен материал по темата. Особено значение тя отдава на редакторската
намеса на писателя Владимир Зарев, който „я събира и оценява трезво”, професионалните съвети на д-р Цветеслава Гълъбова, разбирането и подкрепата на близките. „Пишейки в първо лице, единствено число аз поех
върху себе си преживяванията на четири души и така влязох в свят, който мен ме разболя, без да пия.Това може би е една от причините за физическия срив, който се случи неотдавна с мен”.
На въпрос „Ще има ли продължение книгата?” Мира Добрева отговори, че все още романът набира популярност и е рано да се отговори.
Романът „Светулки зад решетките“ е печатан от издателство “Книгомания”, с дизайна на Тодор Манолов.
В Регионална библиотека „Николай Вранчев” – Смолян читателите на Мира Добрева освен новият й роман „Светулки зад решетките”, могат да намерят и книгата й „Столетниците – благословия или орисия“.
18.04.2024
Йохан Щраус и валсът
Чаровните балерини от балетна школа „Па-па-па де труа” с ръководител Боримира Дяконова зарадваха гостите на музикалния следобед организиран от отдел „Изкуство” на библиотеката и посветен на Йохан Щраус - младши и валсът.
Музикалното изпълнение на пиано от Саша Георгиева с откъси на „Виенска кръв”, „На хубавия син Дунав” и „Приказка за виенската гора” въведе публиката в музиката на австрийския композитор, за чийто живот разказа Василена Георгиева от отдел „Изкуство”. Тя сподели интересни моменти от живота на музикалната фамилия Щраус и заслугата й за приемане и популяризиране на валсовете, маршовете и полките - пиеси с лек характер, изпълнени с богати и звучни мелодии, които съчетават в себе си елементи на изисканост с мелодико - ритмична простота.
С възникването си като салонен танц през ХVІІІ век валсът има лоша слава, защото танцувайки мъжете и жените са твърде близо и понякога дори се докосват. Църквата забранява танца, но постепенно забраната отпада и през ХІХ век валсът е в разцвета си, най-вече от творчеството на Йохан Щраус – младши. По негово време Виена освен социално-революционен е и музикален кошер, в който публиката се разделя на привърженици на Щраус - баща („за” империята) и привърженици на Щраус младши („за” революцията). Този факт само засилва известността на фамилия Щраус и популярността на тяхната музика.
Отдел „Изкуство” на библиотеката разполага с богат набор от нотни издания, музикални записи и литература, които да допълнят знанията на всеки меломан.