Февруари - Архив
Януари | Февруари | Март | Април | Май | Юни | Юли | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември
05.02.2024
Библиотеката допълни фонда си с нови книги
За поредна година Регионална библиотека „Николай Вранчев” реализира проект към Министерство на културата за обновяване на библиотечния си фонд.
Проектът е с бюджет 12 499,68 лв. и е по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност – 2023". Финансовата подкрепа се предоставя за закупуване на книги, литературна, културна периодика и други информационни източници.
715 нови книги от различни отрасли на знанието са закупени по проекта и читателите на библиотеката вече имат достъп до тях. Справка за новите попълнения може да бъде направена от сайта на библиотеката в секция “За потребителите” - “Нови книги” http://213.91.128.75/abnb/.
Съществена роля при подбора на книгите има читателското търсене и направен от библиотекарите анализ на нуждата от нови книжни и информационни попълнения за библиотечния фонд. Сред новополучените книги могат да бъдат открити заглавия, включени в класациите на български издателства за най-четени книги и актуални попълнения с художествена и отраслова литература.
Регионална библиотека „Николай Вранчев” е най-големият библиотечно-информационен център на територията на област Смолян, чиято мисия е предоставяне на максимално пълен достъп до различна по вид информация на възможно най-широк кръг потребители. С реализиране на настоящия проект се цели удовлетворяване на читателските потребности като се запазва и разширява социалната, културна и информационната значимост на библиотеката.
Публикуваната снимка показва само малка част от новите книги.
Останалите очакват своите читатели на място в Регионална библиотека „Николай Вранчев”.
12.02.2024
Регионална библиотека ”Николай Вранчев” Смолян с нов директор
Милка Матева е новият директор на Регионална библиотека „Николай Вранчев” Смолян. Встъпването в длъжност се осъществи на 01 февруари 2024 г., когато изтече мандата на предишния ръководител на регионалния културен институт Светлана Хаджиева.
Милка Матева е доказал се библиотечен специалист с 20 годишен трудов стаж. Постъпва на работа в Регионална библиотека „Николай Вранчев” през 2004 г., където работи последователно като библиотекар-експерт и завеждащ отдел „Изкуство”, а от 2019 г. и като методист.
През годините е участвала в разработването и реализацията на проектни дейности към Министерство на културата, водила е и вземала участие в обучения, повишаващи библиотечната квалификация.
Милка Матева има завършена магистратура към СУ „Климент Охридски” по „Библиотечно-информационни технологии” и следдипломна квалификация „Библиотекознание и библиография” към ВУ „Св.Св. Кирил и Методий”.
През 2019 г. е удостоена с Годишната награда на Община Смолян в частта „Принос в библиотечната дейност”, връчваща се на просветни и културни дейци.
19.02.2024
В памет на Апостола
С музикално-поетична програма и награждаване победителите в конкурс за стихотворение и рисунка „Левски в моето сърце”, Регионална библиотека „Николай Вранчев” отбеляза 151 години от гибелта на Васил Левски.
В организираното на 19 февруари възпоменателно тържество се включиха ученици, учители, родители и библиотекари.
Клуб „Приятели на Детски отдел” от СУ „Отец Паисий”- Смолян представи музикално-поетична програма, която развълнува публиката с добре подбраните стихове и песни за Апостола и отличните рецитаторски умения на учениците.
Вълнуващо за всички бе награждаването на победителите в организирания от „Детски отдел” конкурс за стихотворение и рисунка „Левски в моето сърце”. В него взеха участие 156 ученици от 9 училища в община Смолян разпределени в три възрастови групи. Получените 131 рисунки и 25 стихотворения показаха отношението на младите смолянчани към делото и личността на националния ни герой и познаването на историята ни.
Библиотекари от „Детски отдел” наградиха с книги и грамоти победителите в двете категории и се обърнаха към участниците в конкурса с думи на благодарност за усърдието и активното участие в библиотечната инициатива. Те изразиха уважението си към родителите и учителите на децата, които поддържат спомена за Апостола жив и го предават на бъдещото младо поколение.
Наградени в категория “Стихотворение”
Първа възрастова група: 1-2 клас
1 място - Никол Хаджиева - 2 „а” клас, СУ „Отец Паисий” – Смолян
2 място - Христомир Келчев – ОУ „ Проф. д-р Асен Златаров” - Смолян
3 място - Димитър Диев – 1„а” клас, СУ „Отец Паисий” – Смолян
Втора възрастова група: 3-4 клас
1 място - Николина Георгиева – 3 клас ОУ „Св.св. Кирил и Методий” - с. Смилян
2 място - Мариана Чилингирова – 4 ” а” клас ОУ „Иван Вазов” – Смолян
3 място - Яница Перпериева – 4 „а” клас ОУ „Иван Вазов” – Смолян
Трета възрастова група: 5-7 клас
1 място - Йоанна Георгиева – 5 „а” клас ППМГ „Васил Левски”- Смолян
2 място - Кателина Гюрова – 6 клас ОУ „Св.св. Кирил и Методий”с. Смилян
3 място - Габриела Кичукова – 6 клас ОУ „Св.св. Кирил и Методий”с. Смилян
Наградени в категория „Рисунка”
Първа възрастова група: 1-2 клас
1 място - Харис Чаушев – 1 „а” клас, СУ „Отец Паисий” – Смолян
2 място - Алекс Драмалиев – 1 клас, ОУ „Стою Шишков” – с. Търън
3 място - Полина Ташева – 2 клас, СУ „Отец Паисий” – Смолян
Поощрителна награда: Рая Манолов – 1 „а” клас, СУ „Св.св. Кирил и Методий” - Смолян
Втора възрастова група: 3-4 клас
1 място - Сияна Фотева – 4 „а” клас, ОУ „Иван Вазов” – Смолян
2 място - Васил Кръстанов – 4 „в” клас, ОУ „Иван Вазов” – Смолян
3 място - Габриела Драмалиева – 3 клас, ОУ „Стою Шишков” – с. Търън
Трета възрастова група: 5-7 клас
1 място - Адриана Борназова – 7 клас, ОУ „Стою Шишков” – с. Търън
2 място - Габриела Кичукова – 6 клас, ОУ „Св.св. Кирил и Методий” - с. Смилян
3 място - Гергана Кузманова – 7 клас, ОУ „Никола Вапцаров” – с. Широка лъка
Грамота за масово участие в конкурс „Рисунка”:
1 „б” клас на СУ „Св.св. Кирил и Методий” – Смолян
2 „б” клас на ОУ „проф.д-р Асен Златаров” – Смолян
4 „а” клас на ОУ „Иван Вазов” – Смолян
26.02.2024
Квалификационна среща за библиотечни специалисти
Квалификационна среща за библиотечни специалисти от община Смолян се проведе в Регионална библиотека „Николай Вранчев”. Това е петата подобна среща, част от дейностите по изпълняван от
библиотеката проект „Регионална библиотека – Смолян – експертно – консултантски, обучителен и краеведски център” към Министерство на културата.
Целта на организираните в 6 различни общински центрове квалификационни срещи е надграждане знанията на 67 библиотечни специалисти работещи в обществените библиотеки на територията
на област Смолян за справяне с новите предизвикателства в професионалната им реализация.
В проведените в грaдовете Девин, Рудозем, Златоград, Чепеларе квалификационни срещи и водени от Милка Матева – тогавашен методист на Регионална библиотека, а в момента директор на
културния институт, основен акцент бе поставен върху следните теми: нормативна база в областта на библиотечното дело; методически указания при попълване на информационните карти към Регистър
на обществените библиотеки; управление на библиотеката; организация на библиотечен фонд; иновативни методи и подходи при обслужване на потребители в библиотеката и др. Библиотечните специалисти
получиха знания и от зав. отдел „Справочно-библиографски и краезнание” Дарина Славова за начините за формиране на краеведско-справочна сбирка в читалищните библиотеки и начини за достъп и ползване
на споделените краеведски ресурси от сайта на Регионална библиотека.
В проведената на 26 февруари среща за библиотечни специалисти от община Смолян в ролята на водещ влезе новият методист на библиотеката Даница Иванова.Тя наблегна върху актуализиране на
знанията за основните библиотечни дейности. Работещите в библиотеките в община Смолян получиха допълнителни насоки по създаване, съхранение и представяне на краеведски фонд от колегата Дарина Славова.
Предстои провеждане на последна среща с библиотекари от община Баните, с която ще бъде приключена квалификационната дейност залегнала в този проект.
20.02.2023
Седмица на Апостола
Всяка година през месец февруари Регионална библиотека „Николай Вранчев” почита паметта на Васил Левски с редица прояви и инициативи.
Тази година Седмица на Апостола /13-19 февруари/ бе открита с подреждане на две изложби, посветени на националния ни герой.
Първата изложба, подготвена от отдел „Изкуство” и разположена във фоайето на библиотеката, включваше копия на архивни фотографии, свързани с биографията на Левски и съвременни фотоколажи.
Във втората, подредена в Детски отдел, библиотекари акцентираха върху притежавани от библиотеката произведения от български автори, възпели в проза и стих делото на Апостола.
При изключителен интерес и с много вълнение на 14 февруари се проведе Общински конкурс за млади рецитатори „Васил Левски – 150 години безсмъртие“, организиран от Община Смолян, РУО – Смолян, ППМГ „Васил Левски“ – Смолян, Регионална библиотека „Николай Вранчев“, Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ и Общински комитет „Васил Левски“ – Смолян.
Регионална библиотека бе домакин на провеждането на конкурса в най-малката възрастова категория – I-IV клас, в която се включиха 21 деца от 8 училища в община Смолян. Награждаването на победителите се състоя в Родопски драматичен театър „Николай Хайтов” пред препълнена със зрители зала.
Членове на клуба „Приятели на Детски отдел” изнесоха поетични рецитали в библиотеката по отбелязване 150 години от гибелта на Дякона.
Това са учениците от 3”б” клас при СУ „Св.Св. Кирил и Методий” с ръководител г-жа Рабинева, които изпълниха пред своите връстници от „а” и „в” паралелки поетична програма и провокираха присъстващите да покажат знанията си за Левски в игра-кръстословица. Изработени книгоразделители с мисли на Апостола останаха като спомен от събитието, а на библиотекарите от Детски отдел учениците подариха собственоръчно измайсторени тематични картички.
А членовете на клуб „Приятели на Детски отдел” от 4 ”в” клас при ОУ „Иван Вазов” с учители г-жа Карамонолева и г-жа Раева бяха поканили за зрители на рецитала си учениците от I-ви „в” клас на своето училище.
Облечени с парадните униформи, с много емоция и демонстрирайки добри рецитаторски умения, участниците в клуба засвидетелстваха пред първокласниците преклонението си пред Апостола и показаха знания за живота и безсмъртното му дело. Зрителите бяха въвлечени в забавна игра по намиране вписани в портрета на Левски думи, характеризиращи личността и физическите му качества.
28.02.2024
Kампания „Приятели в името на доброто”
283 деца от детски градини в гр. Смолян се включиха в информационна кампания „Приятели в името на доброто” организирана от Регионална библиотека „Николай Вранчев”,
Районно управление на МВР – Смолян, Български младежки червен кръст – Смолян.
Поводът за инициативата бе отбелязване на 28 февруари - Световен ден против тормоза в училище известен като „Ден на розовата фланелка”, а целта - ранната превенция на агресията сред деца.
В периода 12 - 22 февруари 2024 г. библиотеката домакинства информационни срещи с детски заведения от града, в които се включиха инспектори от структурите на МВР, доброволци от БМЧК
и библиотекари от „Детски отдел”.
Чрез образователнa беседa, в която на достъпен за децата език, с четене на книги, демонстрации и игрови симулации, малчуганите получиха знания и опит свързани с опазване на здравето
и живота, безопасно поведение у дома, в училище и на улицата. Децата с ентусиазъм се включваха в поставените задачи, показаха добро разпознаване на добро и лошо поведение и постъпки, както и
начини за справяне в трудни ситуации.
7 детски градини се включиха в кампанията „Приятели в името на доброто” – ДГ „Веселушко”, ДГ „Зорница”, ДГ „Буратино”, ДГ „Слънце”, ДГ „Синчец”, ДГ „Родопчанче”, ДГ „Славейче”.
Oт страна на организаторите участие взеха: полицейски инспектори Добрина Ангелиева, Илияна Стоянова, Мария Исаева, Цанко Колев, младши полицейски инспектор Димитър Йовков. БМЧК – Румяна Бозова,
Гергана Пачалиева, Стефка Шупева, Стела Цьонор, Нина Илиева, Ралица Кикьова. Регионална библиотека „Н. Вранчев” – зав. „Детски отдел” Емилия Коджебашева.
Организаторите отчетоха завишен интерес към кампанията от страна на детските градини и много добро партньорство между инициаторите й, което показва нейния потенциал и възможност за надграждане.
29.02.2024
125 години от рождението на академик Дечко Узунов
По повод 125 години от рождението на академик Дечко Узунов, Регионална библиотека „Николай Вранчев”- Смолян подготви изложба и направи представяне на живота и творчеството на големия български
творец и майстор на четката пред ученици от Професионална гимназия за приложни изкуства – Смолян.
На организираното от младия специалист Василена Георгиева от отдел „Изкуство” събитие посетителите чуха кратки биографични данни за художника, запознаха се от информационни табла с интересни
факти за творческата му дейност, видяха албуми с репродукции и статии от фонда на библиотеката, чуха автентичния глас на Дечко Узунов от аудио архив на БНР, наред със аудио спомени на негови съвременници,
изгледаха документалния филм „Бай Дечко”, в който сам художникът говори за битието си през кадри от дома, ателието, спомени за своето детство.
Учениците имаха възможност да разгледат и експонираната в отдел „Изкуство” информационна витрина с библиотечни материали за живописеца Васил Антонов (29.02.1904 - 13.02.1990 г.),
подготвена по повод 120 г. от рождението му.