Юли - Архив
Януари | Февруари | Март | Април | Май | Юни | Юли | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември
11.07.2024
Международния документален „Родопи филм фест“ (RIFE)
Започва четвъртото издание на Международния документален „Родопи филм фест“ (RIFE) в Смолян.
Регионална библиотека „Николай Вранчев” отново ще бъде един от домакините, наред с РДТ „Николай Хайтов”, a основен партньор е Община Смолян.
От 11 до 14 юли любителите на документалното кино ще се насладят на 36 заглавия от България и света с вход СВОБОДЕН. Акцентът в тазгодишната филмова селекция е поставен върху музикални филми, а мотото на фестивала е „Слушай музиката!“. За пръв път и зрители от страната ще могат да видят подбрани заглавия от документалните филми на онлайн платформата NETTERA.TV+ от 11 до 31 юли. https://neterra.tv/festival/rhodopefilmfest
Програмата на 4-ти „Родопи Филм Фест“ съдържа пълнометражни, среднометражни и късометражни филми от целия свят – САЩ, България, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина, Азербайджан и много други страни. Във фокуса на документалния форум са държавите Германия, Гърция и Турция. Мотото на фестивала е "Слушай музиката!".
Филмите посветени на музика, мечти, смърт, легенди и екология са разнообразни разкази на човешки истории, през които прозират социални, политически, исторически, етически, екзистенциални, семейни и правозащитни теми и проблеми, с което организаторите напомнят, че в документалното кино няма фалшиви новини!
Членове на журито през 2024 година са: Натали Дейвид, документална режисьорка; Бернд Будер, програмен директор на Филмовия Фестивал Котбус и програмен директор на Фестивала на Еврейския Филм в Берлин; Весела Марчевска, монтажист на множество игрални и документални филми; Владимир Андреев, режисьор и продуцент; Ебру Туайтес Дикен, филмов критик; Корнел Миглус, основател на филмовия фестивал filmPOLSKA Berlin, режисьор и продуцент.
Специален уъркшоп предназначен за млади документалисти ще се проведе в Регионална библиотека, на който ще се представят и обсъждат идеи за кратки филмови проекти, възникнали на предварителните онлайн срещи на участниците. Също така младите кинематографисти ще имат възможността да участват в лекция на теми виртуална реалност в киното.
Ново преживяване за зрителите ще бъде и представяне на селекция от VR филми от САЩ и увлекателна работилница, целяща да представи новата технология на местната младеж. Специалната програма и работилници “Виртуална реалност” се осъществяват с финансовата подкрепа на Посолството на САЩ.
За откриването на фестивала на 11 юли режисьорът Маркус CM Щмид ще представи своя DJ програма с музиката от филма си „МАЛИ 70”. Тя се изпълнява от немски и малийски музиканти и не може да не се танцува! На закриването на фестивала на 14 юли след официалната част и връчването на наградите, ще свирят на открито No more many more в амфитеатъра пред библиотеката в Смолян.
Международният документален Родопи Филм Фест се организира от Бул Док ЕООД, съорганизатор Гьоте-институт България, с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център“ и Министерство на културата.
ПЪЛНАТА ФЕСТИВАЛНА ПРОГРАМА : https://rife.bg/bg/
12.07.2024
Завърши творческото ателие „Млад художник”
С представяне на ръчно изработен проект за книга „С огъня шега не бива” и изложба от рисунки на тема „Форма и цвят” завърши детското лятното ателие „Млад художник” , провело се от 1 до 12 юли.
Пред събралото се множество от деца, родители и гости, ръководителят на ателието – художничката Живка Кисьова сподели , че освен основни и допълващи познания за направа на рисунки с използване на смесена техника, работа с правилни и неправилни геометрични форми, изработване на колаж и ръчно изработване на проект за книга, децата е трябвало да усвоят през двете седмици умения за работа в екип и взаимопомощ. Тя благодари на библиотекарите от Детски отдел и доброволците оказали помощ в творческата работилница и прикани всички да се възползват от богатия книжен и информационен фонд на Регионална библиотека
Официални гости на събитието бяха представители на Община Смолян и РУО – Смолян, които поднесоха поздравителен адрес и приветствие към децата и тяхната ръковoдителка.
Двуседмичната творческа работилница „Млад художник” е част от традиционната лятна програма „Лятото, децата и библиотеката” на Детски отдел и тази година събра 16 деца от Смолян и гостуващи българчета от Ирландия и САЩ .
19.07.2024
Литературно творческо ателие ”Колелото на приказките”
Библиотекар Елена Дурева завъртя колелото на приказките в Детски отдел, което за една седмица (15-19 юли) отведе участниците в литературно-творческото й ателие на интересни приказни дестинации и ги
запозна с нови автори и герои.
Във всеки един от дните децата бяха провокирани да откриват нови приказни истории от български и чуждестранни автори, да научават интересни факти за създаването на книгите, да предизвикват въображението си, да творят с подръчни материали и се забавляват заедно.
Децата разлистиха „ретро” книги от фонда на Детски отдел, четоха и си говориха за „Тони и Гари обикалят света” на Иво Сиромахов, изработиха книгоразделители и дрешки за книги. Малчуганите научиха с какви носители на аудио информация разполага библиотеката, а слушане на приказката “Оле затвори очички” на Ханс Кристиан Андерсен на стария грамофон от времето на баба и дядо впечатли малчуганите и ги настрои на „ретро вълна”. Творческата задача по книгата „Объркан свят” на авторката Мариана Николова накара децата да оцветят животни в картинка с отпечатък и ги върнат по местата им в книжка „Подреден свят”.
Библиотекар Елена Дурева обърна внимание върху направата на илюстрациите в детските книжки като запозна участниците в ателието с едни от най-известните илюстратори на детска художествена литература. Кои пък са най-новите и предпочитани детски автори през тази година, децата научиха от включените заглавия в тазгодишната читателската награда „Бисерче вълшебно” и разбраха как да участват в читателската щафета.
Съпоставяне между научен и художествен текст бе направено с книжката на Адриан Махо „Герда – историята на едно китче” и енциклопедията „Голяма книга за дълбините” на Ювал Зомер. Вдъхновени от морската тематика, децата изработиха пана от рециклирани материали и мидички.
Колелото на приказките се спря и на книгата „Рибка” на обичаната детска писателка Катя Антонова, за да им разкаже история за котарак с необичайно име и неговите странствания. След прочита на тази история всяко дете изработи коте.
„Приключенията на Пинокио” на Карло Колоди отново срещна участниците с любимата приказна история, а всяко едно от децата показа в рисунка как си представя дървеното човече.
Опознавателна обиколка на отделите на Регионална библиотека – Смолян и демонстрация на роботчето Финч, програмирано от инж. Галина Жукова – гл. експерт ИО, запознаха децата с предлаганите библиотечни ресурси.
В два от дните, в ателието бяха проведени кратки теоретични и практически занятия с фокус подобряване физическото здраве на подрастващите. С лекция на тема „Гръбначни изкривявания в детска възраст” в програмата на ателието се включи ст. експерт Радка Лазарова от РЗИ- Смолян, а психологът и мануален терапевт Радосвета Павлова от Холистичен център "Радост И Светлина" направи демонстрация на комплекс от упражнения, които да съдействат за подобряване двигателната активност на децата.
В петте творчески дни имаше още забавни игри, отпразнуване на рожден ден с направа на поздравителни картички и много детски усмивки.
В помощ на децата и тяхната ръководителка в ателие „Колелото на приказките” се включи доброволката Галина Янкова и децата доброволци Ива Димитрова и Елена Шаркова.
26.07.2023
Завършиха заниманията „Приказчица сладкодумна” в Стаята за ранно детско развитие.
Повече от 10 майки заедно със своите деца на възраст 0-6 години се включиха в организираните от 22 до 26 юли занятия в Детски отдел
Във всеки от дните библиотекар проведе тематични тричасови занятия, в които четенето на подходящи за аудиторията книжки се редуваха с много музика, игри и демонстрация на техники, които стимулират мисловната, говорна и физическа активност на децата.
Родителите намериха среда, в която да споделят опита си при отглеждането на малчуганите и научат нови методи за възпитанието им. Демонстрираните от майките музикални заложби и владеене на различни музикални инструменти направиха още по-приятно и ползотворно пребиваването родители-деца в приказната библиотечна стая.
Предложение за сформиране на неформална група от родители и деца на възраст 0-6 години, които да се срещат за образователно-игрови занимания в Стаята за ранно детско развитие бе направено от библиотекар и намери добър отклик сред възрастните.
Първите и последни дечица посетили образователните занимания получиха от библиотекарите като подарък комплект с детски книжки.
Припомняме: Стаята за ранно детско развитие в Детски отдел е пригодена за работа с подрастващи и оборудвана с подходяща настилка, мебелировка, играчки, библиотечни материали за най-малките и изрисувана с приказни герои.
Ползването на залата е безплатно и целогодишно. Единствено условие е децата задължително да бъдат придружени от възрастен.
31.07.2024
Завърши творческото ателие „Млад художник” 2
Завършиха летните творчески занимания в Детски отдел на библиотеката със закриване на последното детско ателие „Млад художник”.
Пред родители, гости и библиотекари бе представена изложбата „ Форма и цвят” със създадените от младите художници индивидуални колажи и рисунки, две платна с акрилни бои и групова работа – папка с размер А3 за съхранение на рисунки.
Директорът на Регионална библиотека Милка Матева благодари на художничката Живка Кисьова – ръководител на ателието, за добре свършената работа, предадените на децата знания и прекрасен творчески продукт. Тя подчерта, че за пръв път в лятната програма на Детски отдел се организира повторно ателие и то се случва благодарение засиления интерес от страна на децата и желанието на библиотеката да удовлетвори творческото им търсене. Благодарности бяха изказани към доброволката Галина Александрова и библиотекари допринесли за нормалното протичане на лятната детска програма.
Г-жа Матева обяви, че част от създадените рисунки и колажи ще бъдат дарени на различни институции в община Смолян – Детско отделение на МБАЛ – Смолян, Център за настаняване от семеен тип, Дом за възрастни хора в с. Фатово, за да ги украсят и радват техните обитатели.
Художничката Живка Кисьова се обърна към гостите на заключителното събитие с думите „ Рисуването не е само изкуство, това са чувства и емоции скрити в дълбините на нашето подсъзнание и когато те бъдат предадени върху платното или ръчно изработен продукт се осмисля живота и ставаме по-добри хора.” Тя припомни, че за успеха на ателието са важни не само събудения творчески потенциал, но и усвоените от децата умения за взаимопомощ, уважение и доверие.