Март - Архив
Януари | Февруари | Март | Април | Май | Юни | Юли | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември
08.03.2024
Изложба на гоблени и бродерии
22 участнички от област Смолян се включиха с прекрасните си творения в организираната от отдел "Читалня" изложба на гоблени и бродерии, открита на 8 март по случай Международния ден на жената.
70 гоблена и 11 ръкоделия подредени тематично украсиха Регионална библиотека и впечатлиха гостите със своята красота и майсторска изработка. Бяха експонирани гоблени с цветя, гоблени с деца, репродукции на известни картини, женски образи и гоблени на религиозна тематика.
Зав. отдел “Читалня", Ирена Пушкаревич, която откри изложбата, отправи покана към всички любители на бродерията да сформират клуб „Бродиран свят“ към библиотеката, в който да се включат както напреднали, така и начинаещи гобленари. Това е възможност да се обмени опит и натрупат знания в любимо за много смолянчанки хоби, a Регионална библиотека да бъде място, където традиционно да се провеждат подобни изложби и творчески събития.
08.03.2024
Образът на жената в изкуството
"Образът на жената в изкуството" бе тема на организираното от отдел "Изкуство" събитие по повод 8 март.
На него експертът Василена Георгиева представи изложба от албуми и печатни издания oт фонда на отдела, както и информационни табла, разкриващи образа на жената в творби на
известни художници, включително на жени-творци.
Aктрисата Миряна Найденова от Родопски драматичен театър „Николай Хайтов” поднесе на гостите едно красиво изпълнение на поемата "Робство" от хърватската поетеса Весна Парун.
В поетичното представяне спонтанно се включи гостенка на събитието, хърватката Соня Йосифов, която прочете част от текста в оригинал. Дългогодишния читател на библиотеката Саша Георгиева се
погрижи за музикалния фон на поетичното представяне с нежното си изпълнение на пиано.
Женската половина от публиката бе приятно изненадана от гост на събитието, който поднесе в дар на всяка дама цвете и прекрасната си усмивка.
09.03.2024
Първи филм от поредицата „Древната цивилизация”
В Регионална библиотека се представи първия филм от поредицата „Древната цивилизация” на историка Любомир Радев. Филмът е по материали и артефакти от разкопки в района на гр. Перник.
Целта на филмовата поредица е да се популяризират древни градове по нашите земи, които изграждат цивилизация с характерно изкуство, занаяти, къщи, улици, съществували 6000 години преди н.е. по време на неолита.
Интересът към филма бе голям от страна на смолянската публика. След прожекцията в аудиторията възникнаха много въпроси към създателя на филма и това даде възможност за интересна дискусия относно фактите за древните градове по нашите земи.
15.03.2024
Кръгла маса „Библиотеките в Родопите - предизвикателства и перспективи”
Седем библиотекари от област Смолян се включиха в организирана от Регионална библиотеката „Н.Й.Вапцаров” кръгла маса в гр. Кърджали на тема „Библиотеките в Родопите - предизвикателства и перспективи”.
В срещата взеха участие библиотечни специалисти от регионалните библиотеки в трите областни градове Хасково, Кърджали, Смолян и колеги от общински библиотеки.
Основен акцент в работната среща бе споделяне на добри практики от дейността на библиотеките в областта на дигитализацията на краеведски ресурси и възможности за надграждане на създаденото партньорство между трите регионални института. Представител на всяка регионална библиотека презентира свои проекти и дейности, свързани с дигитализация на библиотечно съдържание и сподели предизвикателствата по осъществяване на този процес.
Милка Матева, директор на РБ „Николай Вранчев” направи кратко представяне на създадения дигитален фонд от смолянската библиотека, а зав. отдел „Справочно-библиографски и краезнание”, Дарина Славова, запозна присъстващите със споделените краеведски онлайн ресурси в сайта на Регионална библиотека-Смолян.
Завършек на работното посещение бе подписването на меморандум за сътрудничество между РБ „Никола Й. Вапцаров” - Кърджали, РБ „Николай Вранчев ” - Смолян и РБ „Христо Смирненски” - Хасково. Tой е естествено продължение на започналото през 2021 г. партньорство между трите библиотеки в сферата на краезнанието, касаещо трансфер на знания, опит и синхронизация в изследователската дейност.
В меморандума трите регионални института заявяват своето желание за общи инициативи в областта на библиотекознанието, библиографията и научната информация, за опазване и популяризиране на книжовното културно наследство от региона на Източните и Средните Родопи, включително съвместно участие в проекти и програми.
Участието на библиотечните специалисти от област Смолян в кръглата маса бе част от дейностите по проект „Регионална библиотека – Смолян – експертно – консултантски, обучителен и краеведски център”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
21.03.2024
Среща с автора Васил Попов
По покана на Регионална библиотека „Николай Вранчев” в Смолян гостува Васил Попов – автора на нашумелите аудиосериали на Storytel „Мамник” и „Пермафрост, които наред със сборника „Вълчи разкази” вече имат и книжно тяло. Срещата бе дебют на младия автор в нашия град, който направи представяне на трите си книги.
С ведрото си настроение и непринудено държание Васил Попов увлече публиката в разговор, в който споделеното от него се редуваше с въпроси от присъстващите и отзиви на чулите или прочели негови творби.
Авторът разкри възхищението си от богатството на нашия фолклор и желанието да възроди спомена за същества от миналото, които не винаги са носители на добро. „Идеализирането на миналото ни води до загуба на памет за друга, съществена част от него, затова вграждам в книгите си образи на забравени същества и издирвам такива.”
Васил Попов сподели, че предпочита смесването на жанрове в една книга, защото е интересно за него самия, а и така всеки читател намира по нещо за себе си. На въпрос какво спечели от пускането първо на аудиосериалите отговори „По-бързото достигане до хората на творчеството на млад автор. Аудио варианта на книга също има своите предимства - преживяването е различно, въздействието е друго и вече е предпочитан формат от много четящи българи. Нали това е важното – историите да достигат до хората”.
Васил Попов разказа за различния подход при писане на книгите си и инвестирането на много време в проучване и издирване на митове и легенди от местата, където се развира действието. Изграждането на персонажите също не е стандартен процес. Някои имат реални прототипи, други се доразвиват в процеса на писане, трети се оказва, че са носени дълго време в подсъзнанието му.
За публиката бе любопитно да научи, че се обмисля заснемане на филмов сериал на „Мамник”, новина, която младия автор сподели с голямо вълнение.
Завършекът на срещата бе особено емоционален за Васил Попов, който получи като подарък ценно издание от 1973 г. на книгата „Народни песни от Средните Родопи”, връчен от директора на Регионална библиотека Милка Матева. Не липсваха раздаването на автографи и снимки с автора.
Кой е Васил Попов?
Младият автор е роден в София през 1990 г. Завършва Софийски университет „Свети Климент Охридски“ със специалност „Екология и опазване на околната среда“. Занимава се с фотография и в продължение на три години е част от проекта Explore Bulgaria на National Geographic Channel.
Пише разкази и романи, базирани на български митове и легенди. През годините творбите му са отличавани в редица литературни конкурси като „Таласъмия” на клуб Уибробия, литературния конкурс на списание „ShadowDance” и конкурса на „Сборище на трубадури” на името на Агоп Мелконян.
Дебютната му книга е „Вълчи разкази“. Сборникът разкрива дивия балкански дух, населяващ Трънските земи, където се преплитат истина и легенда, любов и омраза.
Втората му творба „Мамник” излиза първо като аудиосериал, а след това е отпечатана книгата от издателство „Ерове”. Аудиосериалът „Мамник” е победител в Storytel Studio - първия по рода си конкурс в България за оригинален аудиосериал. Текстът е озвучен от актьора Владо Пенев.
Отново авторът е избрал трънския край - село Вракола, за да разкаже съвременна криминална история преплетена с исторически събития, народни вярвания, обичаи и мистика.
Следва книгата „Пермафрост“, която също намира своето място в каталозите на Storytel и издателство „Ерове“. Tук арена за събитията и представяне на персонажите основно е ледената Антарктида, а читателя ще получи сериозна доза фантастика, преплетена с митология и съвременност.
25.03.2024
Дарение от Александър Маринов
Книга със заглавие „Литературна мозайка” дари на Регионална библиотека – Смолян Александър Маринов. Тя е поредно издание, което е с автор Петър Маринов, баща на дарителя.
В книгата са събрани разкази, фейлетони, повестта „Робинята”, поемата „Гайдар”, легенди и предания, а също и очерци и спомени. Изданието съдържа отзиви за книги с родопска тематика,
литературни критики, отзиви за чествания на събития и личности, и други. Като съставител и редактор на книгата Александър Маринов кани смолянската общественост на нейното представяне на 25 април
2024 г. от 17.30 часа в Държавен архив – Смолян, на което ще присъства и доц. д-р Георги Митринов.
Регионална библиотека „Николай Вранчев” благодари за направеното ценно дарение.
25.03.2024
25 март - Ден на европейските автори
По повод 25 март, обявен от Европейската комисия за Ден на европейските автори, Регионална библиотека – Смолян организира четения на библиотекари пред ученическа аудитория, представи изложба от книги на награждавани европейски автори и срещна младежи с илюстратор на книги.
Училища, библиотеки, издателства и културни организации от всички европейски държави се включват едновременно в инициативата със стремеж да вдъхновят младите хора да изследват европейското литературно богатство и насърчат езиковото многообразие.
В град Смолян бяха организирани три читателски гнезда – Детски отдел на Регионална библиотека, филиал „Стар център” на библиотеката и ОУ „Юрий Гагарин”, където деца и ученици се запознаха с европейски автори чрез четените им от библиотекари художествени произведения.
Ученици чуха историите на англичанина Алън Милн за любимия Мечо Пух и неговите верни приятели. Италианският разказвач Джани Родари „отговори” на детски питания с книгата „Сто защо” и сподели преживелиците на „Невидимия Тонино”. Немският майстор на детски романи Ерих Кестнер заинтригува с криминалната история „Емил и детективите”, a в пакостите и веселите случки от „Пипи Дългото чорапче” и „Емил от Льонеберя” на шведката Астрид Линдгрен учениците разпознаха себе си. Децата се включиха в четенето на басните на Езоп и Лафонтен, разсмя ги „Автобиографията” на сръбския комедиограф Бранислав Нушич, чуха откъси от книги на Джулия Доналдсън, Ерик Еманюел Шмит, Джералд Даръл и др.
Пред средношколци от Професионалната гимназия за приложни изкуства – Смолян бе представена подготвената от отдел „Заемна за възрастни” изложба от книги на европейски автори с акцент получили награди в читателски класации и литературни конкурси. В среща с илюстратора Василена Георгиева младежите научиха как протича работния процес по направа дизайна на корица на книга, включително кратко представяне на специализирания софтуер Adobe Indesign.
Общо 170 ученици (1 – 12 клас) от Смолян се включиха във второто издание на инициативата на Европейската комисия.
Регионална библиотека „Николай Вранчев” изказва благодарност към училищата включили се в мащабното европейско събитие: ОУ „Юрий Гагарин”, СУ „Св.св. Кирил и Методий”, ОУ „Иван Вазов”, ПГПИ – Смолян.