Май - Архив
Януари | Февруари | Март | Април | Май | Юни | Юли | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември
10.05.2024
Професионален празник
Регионална библиотека „Николай Вранчев” събра библиотечната гилдия на област Смолян за да отбележи професионалния празник на библиотечните и информационни специалисти.
На тържественото събитие, което се проведе на 10 май, културнaта институция връчи наградите от областния конкурс „Библиотека на годината” и „Библиотекар на годината” за 2023г. За девети пореден път конкурсът се провежда в партньорство с Областна администрация – Смолян. Идеята за него е на дългогодишния зам.- директор и методист на Регионална библиотека, г-жа Йорданка Вълчева, която през 2021 г. ни напусна. В нейна памет наградите носят името й от 2023 г.
Директорът на Регионална библиотека - Смолян Милка Матева откри тържественото събитие с обръщение към събралите се библиотекари и информационни специалисти “Библиотекарите имат една от най-трудните, но отговорни и благородни професии.Те са тези, които напътстват търсещите знания, те са пазители за идните поколения на културното и книжовно наследство не само на родопските краеведи и изследователи, но и на националното и световно книжовно богатство.”
Г-жа Матева пожела здраве, вдъхновение и удовлетвореност от професията „библиотекар” на присъстващите и изказа благодарност към всички настоящи и бивши библиотечни специалисти, които през годините с високия професионализъм в работата си са допринесли библиотеката днес да бъде модерен, културен, образователен и информационен център.
Официални гости на събитието бяха областният управител Захари Сираков , Марин Захариев – зам. кмет на Община Смолян, Валентина Василева – директор на Регионален исторически музей „Стою Шишков”, Милка Матушева – началник отдел Държавен архив - Смолян. Те поднесоха цветя, поздравителни адреси и приветствия към библиотечната гилдия. Гости на тържеството бяха библиотекари от читалищни библиотеки от област Смолян, партньори, приятели, съмишленици, както и пенсионирани вече колеги библиотекари.
Наградата „Йорданка Вълчева” в категория „Библиотека на годината” за 2023 г. бе връчена на библиотека “Димитър Македонски” към НЧ „Кирил Маджаров - 1866” гр. Смолян. В категория „Библиотекар на годината” за 2023 г. бе отличена Сийка Хашева - библиотекар в НЧ „Христо Ботев - 1934” – с. Загражден, общ. Баните. Призьорите получиха цветя, статуетки и грамоти.
За заслуги в библиотечната работа бяха връчени още две допълнителни награди – „За принос в библиотечното дело” грамота се присъди на ОНЧ „Просвета - 1908” – гр. Златоград, а за „Насърчаване на ранното детско четене” грамота получи Юлия Станкова – библиотекар при НЧ „Прогрес - 1939“ – с. Старцево, общ. Златоград.
Приятна изненада за всички присъстващи бе танцовия поздрав на Детско-юношески танцов съства „Орфей” към ЦПЛР-ОДК-Смолян с хореограф Спас Стойнев, който представи две танцови сюити.
Тържествената програма завърши с представянето на изложба на старопечатни, редки и ценни книги от фонда на библиотеката . Петя Тодорова – зав. отдел „Заемна за възрастни” запозна гостите с експонираните книги, сред които те видяха най – старата притежавана от Регионална библиотека книга на Юрий Венелин – „Заради возрождение новой българской словесности или науки”, издадена през 1842 г., Царственик или История болгарская” на Христаки Павлович, изд.1844г. според репертоара на Маньо Стоянов. В изложбата бяха представени учебници по българска граматика, българо - френски и френско – български речници, материали за живота и делото на светите братя Кирил и Методий, „Временни правила за устройството на българското княжество”, „Ръководство за уреждане на народни, общински, ученически и частни библиотеки”, „Веда Словена” на Стефан Веркович , изд. 1881 г. и др.
21.05.2024
Награждаване конкурс за превод на художествен текст
На 21 май в Регионална библиотека – Смолян се състоя тържествено отчитане на резултатите от ученически конкурс за превод на художествен текст. Тази проява е част от събитията, с които библиотеката отбелязва 24 май – Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Директорът на библиотеката Милка Матева откри тържественото събитие с обръщение към младите преводачи “За да превеждате добре е необходимо специално и целенасочено да се учите, защото преводът не е само съприкосновение на две езикови системи, но и съприкосновение на две различни култури. Преводачът трябва не само отлично да владее двата езика, но и широко да е осведомен в областта на бита, историята, културата, литературата, психологията на дадения народ…”
Ръководителят на културната институция изказа специална благодарност към всички учители и образователни деятели, които мотивират и помагат за развитие на езиковите качества и умения на младежите и ги поздрави с настъпващия най-български празник - 24 май.
Конкурсът за превод е ежегодна библиотечна инициатива, която се организира от отдел „Читалня” и носи името на патрона на библиотеката Николай Вранчев - виден родопски книжовник, писател, преводач и общественик. Конкурсът е предназначен за средношколци - VIII – XII клас, разделени в две възрастови групи.
В предишни издания на езиковата надпревара са се превеждали откъси от произведения на почти всички класици /белетристи/ в българската литература, както и родопски творци като Елена Хайтова, Димитър Златев, Александър Чобанов, Тодор Кавгазов и др. от български на английски, немски, руски или испански език. Тази година регламентът на конкурса бе променен и младежите трябваше да превеждат от английски на български език текст по книгата „Pincher Martin” на английския писател Уилям Голдинг, която все още не е преведена за българския книжен пазар.
За конкурса постъпиха общо 22 превода - 10 превода от първа възрастова група (VIII – IX клас), 12 превода от втора възрастова група (X – XII). Участващите младежи са от ПГ „П.К.Яворов“, гр.Петрич и училища в област Смолян - ЕГ „Иван Вазов“ – гр. Смолян; СПГТС „Никола Й. Вапцаров“ – гр. Смолян; ППМГ „Васил Левски“– гр. Смолян; ПГИ „Карл Маркс“– гр. Смолян, ПГТТ „Христо Ботев” – гр. Смолян, СУ,, Св. св. Кирил и Методий’’ - гр. Рудозем; ПГ „Васил Димитров” – гр. Мадан.
Конкурсът бе анонимен при оценка на преводите и журиран от Нели Хубeнова – дългогодишен преподавател по английски език.
На събитието по награждаването тя поздрави всички участници със смелостта да превеждат автор, чиито текстове затрудняват опитни професионалисти и каза, че добрият преводач трябва да бъде като “нинджа – да не се забелязва”. Г-жа Хубенова направи обстоен разбор на изпратените текстове като наблегна върху критериите, по които са оценявани преводите -усет към стила на автора, прилежност, отговорност за предаване на оригинала, добро владеене на български език, цялостно въздействие от превода.
Класираните на призовите места младежи получиха предметни награди, а всички участници в конкурса получиха грамоти за участие.
Класиране:
Първа възрастова група – VIII-IX клас
1-во място – Даная Димитрова Златинова – 9А клас, ПГ „П.К.Яворов“, гр. Петрич;
2-ро място – Деница Веселинова Хаджиева – 9Б клас, ЕГ „Иван Вазов“ – гр. Смолян;
3-то място – Антония Младенова Дукатева – 9 клас, ПГИ „Карл Маркс“– гр. Смолян
Втора възрастова група – X-XII клас
1-во място – Йоана Янакова Чотова – 11Б клас, ПГ „П.К.Яворов“, гр. Петрич
2-ро място – Петя Георгиева Радкова – 11Б клас, ЕГ „Иван Вазов“ – гр. Смолян;
3-то място – Антония Недкова Пашамова - 10В клас, ЕГ „Иван Вазов“ – гр. Смолян
22.05.2024
Изложба за три краеведски печатни издания
Изложба „Родопски периодичен печат – сп. „Славиеви гори”, в. „Родопски устрем”, „Пашмаклийски окръжен вестник” бе открита в Регионална библиотека „Николай Вранчев” – Смолян. Тя е изготвена от отдел „Справочно-библиографски и краезнание” и е по повод отбелязване годишнини от първото издаване на трите краеведски издания.
Дарина Славова, зав. отдел, откри изложбата и направи кратка ретроспекция на историята и значението на списваните в нашия край списание и два вестника.
Списание „Славиеви гори” поставя началото на родопския периодичен печат. През м. април 1894 г. излиза на “бял свят” книжка първа. Негови създатели и кръстници са Стою Шишков и Тома Петров -
родолюбиви книжовници, решили да осъществят идеята си за “списание за народни умотворения, наука и обществени знания”. Списанието се печата в Пловдив, в печатницата на Иван Андреев “Стара планина” и от
него излизат общо седем броя (книжки). То съдържа белетристика, научен отдел, биографии, обществен отдел, библиография, новости. Списанието е истинска съкровищница на народни умотворения, събирани с
любов и преклонение от Ст. Шишков, В. Мавродиев, Д. В. Маврев и К. Александров. Седемте книжки изобилстват с оригинални обичаи, наздравици, слави и благопожелания по различни поводи от Орехово,
Устово, Райково, Левочево, Даръ-дере, Чепеларе и др., с „тежките” и мъдри родопски песни, баяния, врачувания и лекувания, народни вярвания и тълкувания на природни явления, залъгалки, сънотълкувания и
трепетници, придружени и с имената на певците и разказвачите. Последният 7-ми брой излиза през месец декември 1894 г.
През 1920 г. се създава Пашмаклийски окръг, в състава на който влизат околиите Пашмаклийска (Смолянска), Даръдерска (Златоградска) и Дьовленска (Девинска). В Пашмакли (Смолян) тогава е
учреден Окръжен съвет, който заседава веднъж в годината, a негов постоянен орган е Окръжната постоянна комисия (1920-1934 г.). Пашмаклийската окръжна постоянна комисия започва да издава свой печатен
орган под заглавието: ”Пашмаклийски окръжен вестник”. Вестникът има за цел да дава възможност на широките народни маси в окръга да следят мероприятията, които се правят за подобрение в стопанско,
просветно и икономическо отношение. Първият брой се появява на 15 август 1924 г., тиражът му е 540 броя и излиза на 15 число на всеки месец. Два са основните отдели, в които се публикуват различен
по вид материали. В „Официален отдел” са поместени обръщения на кметове и общински съветници, обявления на банки, съобщения за годишнини на училища, покани, списъци с обществени организации,
заповеди за изпълнения на протоколи и др. В „Неофициалния отдел” са поместени статии на специалисти по въпроси, които интересуват населението, като селско стопанство, производство на храни,
образование, икономическо развитие на региона и много други. С премахване на окръжните съвети и комисии, през месец юни 1933 г., вестникът спира да излиза.
На 7 март 1959 г. Временният изпълнителен комитет на Окръжния народен съвет Смолян взема решение да се издава в. „Родопски устрем” с щат от 15 човека. За главен редактор е назначен Иван Ставракев.
Целта на новия вестник е да се превърне в отразител на икономическото и културно обновяване на Родопския край чрез достигане и отразяване живота на обикновените хора и в най-малкото селище на района.
На 3 април 1959 г. към читателите поема първият брой на вестника, който се явява продължител на традициите на периодичния печат в Родопския край.
Първите броеве се отпечатват в Градския промкомбинат в Мадан. Отделни броеве се печатат в Асеновград и Пловдив. Вестникът излиза един път седмично в малък формат и тираж от 2500 броя.
През 1960 г. седалището на редакцията се мести в Смолян. С годините към вестника се създава широка дописническа мрежа, която достига до 150 души, работили на доброволни начала и отразявали
всяко кътче на тогавашния окръг.
В периода 1981-1987 г. в. „Родопски устрем” излиза три пъти седмично. На 29 дек. 1990 г. временният изпълнителен комитет на общинския народен съвет – Смолян променя името на вестник
„Родопски устрем” с „Родопски вести”.
Последният - 42 брой на „Родопски вести” излиза на 26 октомври 2012.
29.05.2024
Среща-разговор с Мария Касимова - Моасе
„За да се потребява изкуство трябва много изкуство да се ползва. Условие за това обаче е човек да отвори душата си, без да съди!” - Мария Касимова-Моасе
Мария Касимова - Моасе очарова и усмихна смолянската публика при гостуването си в Регионална библиотека „Николай Вранчев”. За извесната писателка и журналист това бе първо посещение в Смолян, за да представи свои творби и поредно като любител на Родопа планина.
Авторката на „Близки срещи със смесени чувства”, „Балканска рапсодия”, „Записки от Шато Лакрот“, „Монолози”, "Записки от Шато Лакрот: Резиденция Злокучане" с финес и обаяние, подплатени с невероятно чувство за хумор поведе публиката на двучасов автобиографичен тур. Спомени от израстването й като човек, журналист и писател се редуваха с пъстри случки от живота й днес, част от които вплетени в последните й книги или намерили място в други творчески и журналистически проекти.
За публиката бе интересно да научи какви други таланти и умения има шармантната гостенка, как успява да контролира творческия си порив, така че да не изпада в многословие, как би се предала пъстротата на нейния изказ при превод на чужд език и други.
Водещ на срещата бе Кирил Асенов младши – председател на новосформирания читателски клуб към библиотеката. Той сподели с Мария Касимова-Моасе, че именно нейният роман „Записки от Шато Лакрот“ е избран като първа книга за общ прочит от членовете на клуба. С нескрито вълнение той оповести името „Небосклон”, което занапред ще носи новият библиотечен читателски клуб.
В знак на благодарност за гостуването и пълноценната среща директорът на библиотеката, Милка Матева, поднесе в дар на писателката ценно издание от 1973 г. на книгата „Народни песни от Средните Родопи”.
Мария Касимова-Моасе остави за читателите на Смолян автографи върху четири от своите книги, които могат да бъдат намерени във фонда на Регионална библиотека „Николай Вранчев” – Смолян.
30.05.2024
Завърши курса за дигитални умения
В рамките на 3 дни в обучителния център на РБ се проведе курса за настройка и работа на мобилни телефони и таблети за възрастова група 55+. Курсът е част от кампанията All Digital Weeks 2024.
Обучаемите придобиха знания за настройки на мобилните телефони за работа с WI-Fi мрежи, прехвърляне на информация през блутут, работа с вайбър,
електронна поща, как да си свалят снимките от телефона на компютъра, инсталиране и работа с приложения.
В края на обучението обучаемите споделиха, че дигиталните умения са нещото, което е безкрайно полезно в съвременния свят и те все повече имат нужда от консултации.