Ноември - Архив
Януари | Февруари | Март | Април | Май | Юни | Юли | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември
11.11.2024
106 години от края на Първата световна война отбелязани в Смолян
На 11 ноември 2024 г. Регионална библиотека „Николай Вранчев“ и ППМГ „Васил Левски“ в град Смолян отбелязаха 106-годишнината от края на Първата световна война с интересна и образователна инициатива за учениците от региона.
Учениците от 7 и 10 клас на Райковската гимназия активно участваха в урок, воден от госпожа Цеци Делева, старши учител по история и география. Тя представи значими събития от войната – нейното началото, атентата в Сараево и Ньойския договор, свързвайки ги с важни моменти от историята на родния край, в това число откриването на математическата гимназия в Райково.
Особен интерес предизвика презентацията на Божидар Анчев, ученик от 7 клас, който изнесе доклад за участието на България в Първата световна война. Той акцентира върху Дойранската епопея и ролята на генерал Владимир Вазов, с която впечатли съучениците му.
По време на събитието беше представено и новото лого на ППМГ „Васил Левски“, което е в подготовка за предстоящата 105-годишнина на училището. Господин Петър Данчев, старши учител по история, разясни символите и цветовете на логото.
Участниците имаха възможността да разгледат четири информационни табла, подготвени от отдел „Читалня“ на Регионалната библиотека, които съдържаха интересни факти и книги за Първата световна война, Ньойския договор и първоучителите на Райковската гимназия. Колегите им от отдел „Краезнание“ предоставиха статии от местни краеведи, които разказват за местната история по време на войната.
Регионалната библиотека продължава своите усилия за популяризиране на българската история сред младите хора. Тези инициативи са част от мисията за формиране на национално съзнание и уважение към историческото наследство.
Заповядайте на 20.11.2024 от 17.30 часа за среща на клуба по история, където отново ще се разсискват събитията свързани с Първата световна война.
15.11.2024
Национален Ден на четенето 2024
Над 230 деца и младежи от Смолян се включиха във второто национално отбелязване на #ДенНаЧетенето с посещение в Регионална библиотека „Н. Вранчев”, филиал „Стар център” и срещи с библиотекари в училища от града.
Националната кампания #ДенНаЧетенето е по идея на Фондация „Четене”, Фондация „Детски книги” и Сдружение „Книги и четене”, а към нея с организиране на читателски гнезда из цяла България се присъединяват образователни, културни, неправителствени организации, любителски формации и граждани.
На 14 и 15 ноември библиотекари инициираха четения по училища и в различни отдели на културната институция, за да акцентират върху значението на грамотността и формирането на устойчиви навици за четене.
Ученици от началните класове се срещнаха с творчеството на Сава Попов, със забавните и поучителни истории за Хитър Петър. Деца драматизираха за деца приказката „Медената питка” и четоха верижно приказки от чужди автори. Запознаване с творчеството на смолянската детска писателка Нели Маргаритова и с най-новата й книга „Приказки за препинателните знаци”, създаде палитра от шарени емоции и накара децата да творят. „Жеравна и Добруджа в Йовковата вселена” бе темата, чрез която ученици се запознаха с биографията на майстора на късия разказ Йордан Йовков и неговите„Серафим” и „Песента на колелетата”. Библиотекари четоха с най-малките български народни приказки и си припомниха Молбата на книгата. За други бе интересно да прочетат откъси от творби на Мая Дългъчева, Петя Кокудева, Божана Апостолова, Ран Босилек и да предадат върху лист своята цветна представа за приказни герои и есенен пейзаж. Средношколци съчетаха четене на класически произведения от Шекспир, Чарлс Дикенс, Джейн Остин, Даниел Дефо и други чужди автори с обсъждане на любими литературни герои и идеи, които ги вдъхновяват. Особено вдъхновяващо бе видео включването в Деня на четенето на уредника на къща-музей „Ласло Наги” в Смолян, Мария Маргаритова, която прочете откъс от „Войната. Такава, каквато беше. България в Първата Балканска война 1912-1913” и поместените в нея спомени на Петър Керчев. Осмокласникът Илия Исаев се включи в инициативата на четящите българи с прочит на любимото си стихотворение „Цветарка” от Христо Смирненски и рецетира с плам Ботевата ода „Хаджи Димитър”.
Вярваме, че подобни инициативи ще утвърдят разбирането, че в основата на просперитета и развитието на обществото ни е създаване на поколения от четящи българи.
В #ДенНаЧетенето 2024 се включиха ученици и учители от ОУ „Юрий Гагарин”, 1а, 5а, 6а,б,в клас от ОУ „Иван Вазов”, 1а и 3б клас от СУ „Отец Паисий”,2б и 3а клас от СУ „Св.Св. Кирил и Методий”, осмокласници от ЕГ „Иван Вазов” с ръководител Кари Касъл, Мария Маргаритова, уредник в къща-музей „Ласло Наги”, Илия Исаев от ЕГ „Иван Вазов” и читатели на Регионална библиотека – Смолян.
21.11.2024
Представяне книга
В Регионална библиотека бе представена книгата „Ататюрк. История на идеи” на турския историк и изследовател М. Шюкрю Ханиоглу.
Книга, в която наред с биографията на големия турски държавник Мустафа Кемал Ататюрк е представена историята на неговите идеи, на еволюцията и реализацията им в турското общество.
Представянето на книгата пред смолянската публика направи преводачът и, Явор Сидеров, който в увлекателен разказ запозна присъстващите с основни факти и събития от живота на Ататюрк,
превърнали го в двигател за създаването не само на модерна турска държава, но и на турска нация.
Преводачът отново припомни за дълбоката съпричастност и симпатия на турския държавник към България и влиянието, което са оказали животът му в детските години близо до българска общност и пребиваването му в страната ни в началото на 20 век. Той наблегна върху „неизтощимия глад” на вечно четящия Ататюрк за знания и симбиозата от различни философски и идейни течения, които стоят в основата на реформаторската му политика.
Г-н Сидеров, който е историк, преподавател и журналист не скри мотивът си за избор на превод точно на тази книга. Той сподели, че от една страна е възхищението му към турския реформатор, а от друга – „желанието да се покаже чрез исторически факти как стоим спрямо съседните на нас държави и да направим изводи четейки, какво сме избрали да мислим за себе си като нация и какво мислят за нас други големи държавници.”
С гордост бе споделено мнението на автора М. Шюкрю Ханиоглу за корицата на книгата, с която тя се издава в България. За нея той казва „Най-добрата”. Авторът е Фикрет Окан, родом от Момчилград и възпитаник на Националното училище по пластични изкуства и дизайн "Академик Дечко Узунов", гр. Казанлък. Той дълги години работи като портретист в Турция, а днес ателието му е в село Габарево, където твори сред спокойствието на Долината на розите.
Книгата „Ататюрк. История на идеи” се издава от Университетско издателство "Св. Климент Охридски" с финансовата подкрепа на фондация Академия Роза, представител на която дари на Регионална библиотека 2 екземпляра от биографичния труд.
Срещата завърши с дискусия с аудиторията за историческата личност Мустафа Кемал Ататюрк, благодарност от директора на библиотеката Милка Матева за представянето на книгата и раздаване на автографи от преводачът и.
28.11.2024
Представяне монография на доц. д-р Ангел Янков
При голям интерес и препълнена зала доц. д-р Ангел Янков представи в Регионална библиотека монографията си „Градиво за старите родословия на село Малево, долен Рупчос”.
Пред потомци на описаните в историко – етноложко изследване малевски фамилии и гости на библиотеката, доц. Янков, също родом от с. Малево, само открехна завесата по написването на генеалогичното си изследване. В книгата са споменати близо 4000 имена на хора, живели в с. Малево от XVIII до средата на XX с датите им на раждане и смърт, 52 фамилии са намерили място в монографията със свои спомени и снимки.
Историкът, понастоящем директор на Регионален етнографски музей – Пловдив в продължение на 20 години е събирал сведения, ровил се е в архивни документи и правил срещи с потомци на малевци, за да събере и систематизира голямото количество информация.
По думите на доц. д-р Ирена Бокова от Нов български университет, която бе специален гост на срещата и направи кратко представяне на автора „Доц. д-р Ангел Янков умее да вплита силата на хубавите български думи, които са запазили значението си и такава е използвал в заглавието на монографията - „градиво”. Чрез нея и с изследователския си труд той създава конструкцията на родовете от с. Малево. Не по-маловажен е и другият му принос - неговото изследване дава един модел, който може да се ползва от други генеалози в техните търсения. Голямото умение на автора се крие във факта, че той е успял да съчетае много голям и различен изворов материал. На която и страница да отвори читателя ще намери богатство от снимки и спомени”.
Авторът сподели амбицията, с която е направил историко – етноложкото си изследване, а имено трудът му да бъде от полза за поколенията малевци и да бъде достъпен за широката публика. Той не скри и трудностите, с които се е сблъсквал при разработването на монографията, както и обмисляното й продължение.
Доц. Янков изказа специалните си благодарности на община Чепеларе за финансовото подпомагане за отпечатване на историческото изследване. Нейн представител – зам. кметът г-жа Аговска присъства на срещата и не скри възхищението си от труда на автора и желанието на държавната институция да подпомага подобни стойностни инициативи.
Не по-малко вълнуващи бяха думите на присъстващите на срещата представители на Държавен Архив – Смолян – Милка Матушева, РИМ „Стою Шишков” – Ваня Йорданова, етнологът Мария Бебелекова и историкът Таня Марева, които като професионалисти са имали възможността да работят с доц. д-р Ангел Янков и споделиха възторга си от значението на колосалния му труд не само за родопчани, но и за България.
Срещата приключи с топли ръкостискания със земляци, раздаване на автографи и обещание за следващо гостуване в Регионална библиотека „Николай Вранчев”.