28.11.2024

Представяне монография на доц. д-р Ангел Янков

  При голям интерес и препълнена зала доц. д-р Ангел Янков представи в Регионална библиотека монографията си „Градиво за старите родословия на село Малево, долен Рупчос”.
  Пред потомци на описаните в историко – етноложко изследване малевски фамилии и гости на библиотеката, доц. Янков, също родом от с. Малево, само открехна завесата по написването на генеалогичното си изследване. В книгата са споменати близо 4000 имена на хора, живели в с. Малево от XVIII до средата на XX с датите им на раждане и смърт, 52 фамилии са намерили място в монографията със свои спомени и снимки.
  Историкът, понастоящем директор на Регионален етнографски музей – Пловдив в продължение на 20 години е събирал сведения, ровил се е в архивни документи и правил срещи с потомци на малевци, за да събере и систематизира голямото количество информация.
  По думите на доц. д-р Ирена Бокова от Нов български университет, която бе специален гост на срещата и направи кратко представяне на автора „Доц. д-р Ангел Янков умее да вплита силата на хубавите български думи, които са запазили значението си и такава е използвал в заглавието на монографията - „градиво”. Чрез нея и с изследователския си труд той създава конструкцията на родовете от с. Малево. Не по-маловажен е и другият му принос - неговото изследване дава един модел, който може да се ползва от други генеалози в техните търсения. Голямото умение на автора се крие във факта, че той е успял да съчетае много голям и различен изворов материал. На която и страница да отвори читателя ще намери богатство от снимки и спомени”.
  Авторът сподели амбицията, с която е направил историко – етноложкото си изследване, а имено трудът му да бъде от полза за поколенията малевци и да бъде достъпен за широката публика. Той не скри и трудностите, с които се е сблъсквал при разработването на монографията, както и обмисляното й продължение.
  Доц. Янков изказа специалните си благодарности на община Чепеларе за финансовото подпомагане за отпечатване на историческото изследване. Нейн представител – зам. кметът г-жа Аговска присъства на срещата и не скри възхищението си от труда на автора и желанието на държавната институция да подпомага подобни стойностни инициативи.
  Не по-малко вълнуващи бяха думите на присъстващите на срещата представители на Държавен Архив – Смолян – Милка Матушева, РИМ „Стою Шишков” – Ваня Йорданова, етнологът Мария Бебелекова и историкът Таня Марева, които като професионалисти са имали възможността да работят с доц. д-р Ангел Янков и споделиха възторга си от значението на колосалния му труд не само за родопчани, но и за България.
  Срещата приключи с топли ръкостискания със земляци, раздаване на автографи и обещание за следващо гостуване в Регионална библиотека „Николай Вранчев”.

Print Email