Септември - Архив
Януари | Февруари | Март | Април | Май | Юни | Юли | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември
02.09.2024
Изложба „Европейска живопис”
Начало на инициативата Европейски дни на наследството 2024 в Регионална библиотека бе поставено с откриване на изложба „Европейска живопис”.
Изложбата представя репродукции на представители на живописните школи на България, Франция, Нидерландия, Испания, Италия, Германия, Австрия и Швейцария както и библиотечни материали от фонда на отдел „Изкуство”.
Изложбата бе открита от Василена Георгиева, която акцентира върху подбраните по стил и държави творби, показващи различни епохи както и шедьоври на едни от най-големите европейски майстори.
Ценителите на изобразителното изкуство могат да се насладят на образците на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов и Иван Милев, Дега, Сезан, Гоген, Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Ботичели , Дюрер, Каспар Давид Фридрих, Кокошка, Густав Климт, Паул Клее.
Изложбата ще остане експонирана до 30 септември във фоайето на библиотеката.
11.09.2024
Изложба от библиотечни материали за природния феномен „Невястата”
На 11 септември в отдел „Заемна за възрастни” на библиотеката бе открита изложба от библиотечни материали на тема „Природният феномен „Невястата” с легендата си от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите”. Изявата е част от инициативите по повод отбелязване Европейски дни на наследството 2024 на Стария континент. В тазгодишното издание общата тема за всички европейски участници е „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
Подредена в каталожния хол на библиотеката, изложбата разказва в снимков и художествено-документален материал за разположеният в близост до град Смолян природен феномен „Невястата”, за легендите свързани с него и за новото му лице като туристическа забележителност.
От изложените информационни табла посетителите могат да се запознаят с четири от версиите на легендата за скочилата от скалата млада родопчанка отстояваща смело християнската си вяра и рода си. В експозицията са включени местни автори, претворили легендата в свои творби като Тома Попратилов Садукей, Никола Гигов, Елена Хайтова, както пътеводители и фотоалбуми за Родопите, представящи скалния феномен и екопътека „Невястата”. В изложбата може да бъде намерена информация за едноименния музикално-танцов спектакъл на ансамбъл „Родопа“, който запознава от 2017 г. с легендата за смелата родопчанка публиката в България. Емблематичната картина на големия родопски художник Анастас Стайков - „Турлука Невястата“ също е намерила своето място в библиотечната експозиция.
Целта на изложбата, по думите на един от съставителите й - библиотекар Цвета Станишева, е да представи в една библиотечна изява миналото и настоящето на Смолян и региона. Събраната по темата информация дава идея за създаване на нов културен проект „Невястата”, в който с ресурси от собствени материали и колекции да се включат в бъдеще различни културни институции от нашия регион – библиотека, музей, художествена галерия, театър.
17.09.2024
Изложба на краеведски материали
Изложба със заглавие „Връзките между Северна Гърция и Средните Родопи в миналото и днес” бе открита на 17 септември в библиотеката. Инициативата е част от събитията, с които културната институция се включва в отбелязване на ежегодните Европейски дни на наследството.
Подготвената от отдел „Краезнание” изложба включва книги, публикации в периодичния печат и снимки от краеведския фонд на библиотеката. Тя проследява няколко аспекта от географски и исторически свързаните райони Родопи – Егейско крайбрежие и значението на тяхната връзка назад през годините.
Подбраните в изложбата библиотечни материали разказват за основния поминък на родопчани в миналото – овцевъдство, когато в „Беломорието са зимували слезлите от летните високопланински пасища стотици хиляди глави овце”. Споменати са родопските зидари, които с ненадминат майсторлък са градили църкви, къщи и мостове, изложбата разказва за развитието на рибарството и рибарските фамилии, които разпъвали мрежите си из беломорските даляни. Присъстват данни, сочещи за камиларството в Беломорска Тракия, което е упражнявано от българи и е играло важна роля за връзките с Ахъ-челебийско.
В изложбата е отредено място и на днешното развитие на икономическата и културна връзката със Северна Гърция. С показаните извадки от периодичния печат са илюстрирани трансграничното сътрудничество и осъществени съвмести проекти, побратимявания на селища от двете страни на границата, опазване на културното и природно наследство, младежки дейности, туристически забележителности, стопански връзки и др.
Дарина Славова, зав. отдел „Справочно-библиографски и краезнание”, завърши представянето на библиотечната експозиция с думите „Независимо от превратностите на времето, създаденото от двете страни наследство от маршрути, мрежи и връзки е добра основа за развитието на бъдещото сътрудничество между Северна Гърция и Средните Родопи”.
Изложбата ще остане експонирана в каталожния хол на библиотеката до края на месец септември.
19.09.2024
Среща с Александър Чобанов
При изключителен интерес премина организираната от Регионална библиотека среща – разговор с известния български писател, сценарист и смолянчанин Александър Чобанов. Модератор на събитието бе председателят на библиотечния читателски клуб „Небосклон” Кирил Асенов, който беше подготвил за госта много интересни въпроси.
Поводът за срещата бе представяне романа на Александър Чобанов и Владимир Полеганов „Минало несвършено”, вдъхновен от сериала „Отдел „Издирване”.
„Отдел „Издирване” е един от най-награждаваните български сериали, а Александър Чобанов като негов сценарист възлага на своя приятел, също добре познат автор - Владимир Полеганов, да претвори сценария в роман. „За мен тази идея за миналото беше много любопитна, като градяхме целия сюжет на сериала, а сега Владо е успял да ѝ придаде някаква друга форма. Ние затова се спряхме и на него като автор, защото аз го познавам още от първите му книги и сме работили заедно по някои сериали, и знам, че той има специфично отношение и към жанра, и към литературата като цяло”, сподели Александър Чобанов.
Сценарият на успешния телевизионен сериал „Отдел „Издирване” е написан след едногодишно проучване, но всичко започва от разговор с Росен Йорданов - криминален психолог и консултант на продукцията, след снимачен ден по друг един сериал – „Дяволското гърло”.
В момента Александър Чобанов работи по нов сериал, който ще бъде екранизация по романа на Теодора Димова „Майките“.
В края на срещата писателят и сценарист отговори на въпроси от публиката и даде автографи.
Всички книги на Александър Чобанов могат да бъдат намерени и заети за прочит от отдел"Заемна за възрастни" на Регионална библиотека - Смолян.
30.09.2024
Европейски дни на наследството
За поредна година РБ „Н. Вранчев” се включи в Европейски дни на наследството – традиционна за м. септември инициатива, която цели да популяризира културно-историческото наследство на Европа и се осъществява в много страни на Стария континент.
В библиотеката бяха представени четири изложби, подчинени на общоевропейската за тази година тема „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
Първата изложба „Европейска живопис” бе подготвена от отдел „Изкуство”. Тя представи репродукции на живописци от художествените школи на България, Франция, Нидерландия, Испания, Италия, Германия, Австрия и Швейцария както и библиотечни материали от фонда на отдела. В нея посетителите видяха творби на Владимир Димитров - Майстора, Цанко Лавренов и Иван Милев, Дега, Сезан и Гоген, Ван Гог, Рембранд, Гоя , Тициан, Ботичели, Дюрер, Каспар, Давид Фридрих, Кокошка, Густав Климт, Паул Клее.
Природният феномен „Невястата” с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите” бе тематичната изложба, с която отдел „Заемна за възрастни” отбеляза общоевропейската инициатива. Изложбата разказа в снимков и художествено-документален материал за разположеният в близост до град Смолян природен феномен „Невястата”, за легендите свързани с него, за претворяването му в художествени творби на писатели и художници, за новото му лице като туристическа забележителност.
Изложба „Връзките между Северна Гърция и Средните Родопи в миналото и днес” бе третата поред библиотечна инициатива, част от Европейски дни на наследството. В подготвената от отдел „Краезнание” експозиция бяха включени книги, публикации в перидочния печат и снимки от краеведския фонд на библиотеката. Изложбата проследи няколко аспекта от географски и исторически свързаните райони Родопи – Егейско крайбрежие. Подбраните материали представиха поминъка на родопчани в миналото – овцевъдство, рибарство, камиларство, както и обзор на днешните културни и стопански връзки с района на Северна Гърция.
Изложбата на отдел „Читалня” Дестинация България – част от непознатата Европа” акцентира върху по-малко познати кътчета и обекти от България. Експозицията показа разнообразни природни, архитектурни и културно-исторически забележителности , които разкриват красотата и историята на страната ни през вековете. От богатия снимков материал, информация и книги, посетителят се запозна със светилищни комплекси, тракийски гробници, върхове, водопади, села, пещери и екопътеки в Родопите и България.